Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie dzisiaj, czy przewoźnik może pobierać opłaty dodatkowe z tytułu przewozu osób w razie stwierdzenia braku dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego (np. legitymacji szkolnej) i czy przepisy regulujące tę kwestię są konstytucyjne (m.in. prawo przewozowe, rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania opłat).
Z zapytaniem w tej sprawie zwrócił się do TK sąd rejonowy w Łodzi. Sąd podkreśla, że uprawnienie uczniów szkół podstawowych do przejazdu z 50-proc. ulgą wynika wprost z przepisu ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Posiadanie legitymacji szkolnej jest jedynie potwierdzeniem uprawnienia, nie stanowi natomiast warunku jego zaistnienia. Jednak na mocy zaskarżonego rozporządzenia, osoba, która mimo posiadania uprawnienia do przejazdu ulgowego w momencie kontroli nie dysponuje legitymacją, musi uiścić opłatę dodatkową. Wysokość opłaty dodatkowej jest taka sama w sytuacji braku biletu oraz braku dokumentu uprawniającego do zniżki. Zdaniem łódzkiego sądu, pobieranie opłaty dodatkowej, mimo istnienia uprawnienia do przejazdu ulgowego, wywołuje wątpliwość co do zgodności z zasadą sprawiedliwości społecznej.
Również dzisiaj Trybunał Konstytucyjny zadecyduje, czy prawo policjanta do lokalu mieszkalnego powinno być uzależnione od jego kwalifikacji zawodowych, przydatności do służby i okresu służby. Zależność taką wprowadziło zaskarżone przez rzecznika praw obywatelskich rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludniania lokali mieszkalnych oraz przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla policjantów (par. 1 ust. 1 pkt 2). Rzecznik podkreśla, że przepisy ustawy o Policji nie wiążą prawa policjanta do lokalu mieszkalnego z jego kwalifikacjami zawodowymi, przydatnością do służby czy też z okresem służby.