Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cenna inicjatywa

9 kwietnia 2004

Rozbudzanie i rozwijanie pasji badawczej wśród gimnazjalistów jest zadaniem trudnym w czasach cięć budżetowych na oświatę i nie najlepszych pomysłów na poprawę sytuacji w edukacji. Ponad to, zewsząd słychać glosy o coraz większym zniechęceniu dzieci i młodzieży do nauki i samodzielnej pracy  Jednak, już nie pierwszy raz, okazuje się, że zdrowa tzw. inicjatywa oddolna może stać się szansą dla młodzieży zdolnej, szczególnie z małych miasteczek i wsi. Właśnie z myślą o młodych, kreatywnych ludziach z powiatu nyskiego na Opolszczyźnie wystartował I Festiwal Nauki przeznaczony dla gimnazjalistów. Honorowy patronat nad konkursem objęli Starosta Powiatu Nyskiego oraz Burmistrz Korfantowa.

Organizatorzy powiatowego konkursu na prace badawcze: Zespół Szkół w Korfantowie w woj. Opolskim oraz Towarzystwo Regionalne Ziemi Korfantowskiej, postawili sobie za  główny cel rozwijanie kreatywności i konsekwencji w twórczych poszukiwaniach oraz kształcenie umiejętności samodzielnej pracy z różnymi źródłami informacji: podręcznikami, literaturą popularno-naukową, programami multimedialnymi, Internetem. Idea Festiwalu jest zapożyczona z akcji, którą zaproponował dwa lata temu Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - powiedział nam Marek Misztal, przewodniczący Towarzystwa Regionalnego Ziemi Korfantowskiej. Propozycja DODN dotyczy licealistów, natomiast nasza jest skierowana do gimnazjalistów. 

I Festiwal Nauki na uczniowskie prace badawcze obejmuje dwie kategorie: indywidualną i grupową, obydwie realizowane metodą projektu. Metoda ta jest propagowana w naszym szkolnictwie od końca lat 90. Wymusza aktywność charakteryzującą właśnie badania naukowe - dociekliwość, samodzielność, umiejętność wysnuwania wniosków, obalania, bądź potwierdzania hipotez - mówi Marek Misztal.  W przyszłości planujemy nawiązać współpracę z Uniwersytetem Opolskim, który mógłby zaprosić tych, którzy będą najlepsi, okażą się potencjalnymi naukowcami. Sądzę, że dzięki dobrym kontaktom prywatnym, już teraz istnieje duża szansa nawiązania współpracy z Wydziałem Historyczno-Pedagogicznym, czy też Filologicznym - dodaje.

Festiwal  jest otwarty zarówno dla tych, którzy chcą poprowadzić projekt w kategorii nauk humanistycznych, jak i przyrodniczych, technicznych, artystycznych oraz w dziedzinie regionalizmu. Jury wyłonione przez organizatorów konkursu, oceni przedłożone prace zgodnie z charakterem projektu badawczego, punktując przede wszystkim sposób sformułowania tematu głównego, celów szczegółowych przedsięwzięcia, przebieg procesu gromadzenia, selekcjonowania i przetwarzania danych oraz ogólne wrażenie prezentacji publicznej. 

Udział w konkursie pozwoli młodym naukowcom ugruntować swoje poglądy, być może wytyczyć kierunek dalszej edukacji, poszerzyć wiedzę.  Ten niematerialny kapitał będzie zapewne  największą wygraną w Festiwalu, chociaż organizatorzy przewidzieli także nagrody dla laureatów oraz upominki dla uczestników. Naukowe zmagania młodzieży z powiatu nyskiego, będziemy śledzić na bieżąco, jako że Pierwszy Portal Rolny objął I Festiwal Naukowy im. Wojciecha Korfantego patronatem medialnym.

Regulamin konkursu


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę