Olej z ostropestu plamistego, syrop z rokitnika, gęsi smalec, specjały z dziczyzny, pieczywo z czarnuszką, czekolady ze smakowitymi dodatkami - to tylko niektóre spośród szeregu interesujących wyrobów oferowanych przez rodzimych producentów z branży spożywczej. Obchodzony 25 sierpnia Dzień polskiej żywności jest świetną okazją, by przypomnieć sobie jakim kulinarnym bogactwem dysponujemy. Zapraszamy do oznaczania kulinarnych inspiracji hashtagiem #dzienpolskiejzywnosci.
Pomysłodawcami Dnia polskiej żywności są twórcy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Przedsięwzięcie, które ma na celu propagowanie rodzimych wyrobów spożywczych i ich wytwórców jest realizowane od 2011 roku. W ramach programu „Doceń polskie” odbyło się dotychczas dwadzieścia jeden audytów żywności, podczas których Loża Ekspertów programu oceniała zgłoszone wyroby i decydowała, które z nich zdobędą certyfikat jakości „Doceń polskie”. Lista wszystkich nagrodzonych wyrobów jest dostępna na blogu programu, pod adresem www.blogdocenpolskie.pl (zakładka „Produkty z DP”).
Podczas organizowanych co kwartał atestacji żywności eksperci oceniają produkty różnego typy, zarówno te tradycyjne, jak i nowatorskie. O certyfikat starają się m.in. wytwórcy gotowych dań, przetworów, półproduktów, ale także specjałów nawiązujących do tradycyjnej polskiej kuchni oraz produktów tworzonych z nieco zapomnianych już warzyw, czy owoców. - Każdy audyt obrazuje jak bogata i ciekawa jest oferta polskich producentów żywności. Ta różnorodność nie jest jednak oczywista dla wszystkich konsumentów, stąd nasze regularne działania mające na celu propagowanie rodzimych artykułów spożywczych wysokiej jakości. Jedną z naszych inicjatyw jest Dzień polskiej żywności - nietypowe „święto” przypadające 25 sierpnia, które ma być pretekstem do rozmowy o polskich artykułach spożywczych; ich zaletach i sposobach wykorzystania w kuchni - informuje Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.
W tym roku Dzień polskiej żywności będzie obchodzone po raz czwarty. „Święto”, choć nie ma długiej tradycji, spotkało się z pozytywnym odbiorem. - Zarówno konsumenci, jak i sami producenci bardzo pozytywnie zareagowali na pomysł poświęcenia jednego dnia rodzimym produktom spożywczym. Dla jednych to pretekst, by wrócić do smaków dzieciństwa lub poeksperymentować z tradycyjnymi przepisami, dla drugich - okazja, aby w kreatywny sposób zaprezentować swoje wyroby. Cieszymy się, że Dzień polskiej żywności inspiruje do odkrywania (także na nowo) dobrych, polskich produktów. Pod koniec sierpnia, gdy stragany uginają się od świeżych warzyw i owoców, a na horyzoncie są już jesienne zbiory, mamy wyjątkowo dużo smacznych powodów do świętowania - dodaje M. Bielski.
Jak przyłączyć się do celebrowania Dnia polskiej żywności? Organizatorzy programu „Doceń polskie” zapraszają do dzielenia się przepisami i kulinarnymi odkryciami. 25 sierpnia warto przygotować posiłek tylko z polskich składników lub dania inspirowane rodzimą kuchnią. - To także dobra okazja, aby poszukać informacji o lokalnych wytwórcach żywności, spróbować regionalnych specjałów, czy też przyrządzić je w nowatorski sposób. Wszystkie wpisy w mediach społecznościowych dotyczące Dnia polskiej żywności będą oznaczane #dzienpolskiejzywnosci. Zapraszamy do dzielenia się swoimi kulinarnymi inspiracjami - zachęca Marek Bielski.
Więcej informacji na temat Dnia polskiej żywności można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia, www.DzienPolskiejZywnosci.pl oraz na stronie programu „Doceń polskie”, www.DocenPolskie.pl.