aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Duńscy rolnicy boją się wprowadzenia podatku węglowego

23 lutego 2024
Duńscy rolnicy boją się wprowadzenia podatku węglowego

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku węgla w rolnictwie w ramach wysiłków kraju na rzecz poprawy klimatu, co może doprowadzić do zmniejszenia produkcji i zamknięcia gospodarstw rolnych, donosi Reuters.

Dania, która jest znaczącym eksporterem wieprzowiny i nabiału, może stać się pierwszym krajem na świecie, który nałoży podatek od emisji CO₂ z rolnictwa, co ma szerokie poparcie polityczne w kraju. Oczekuje się, że wprowadzenie podatku węglowego może pomóc Danii w osiągnięciu planowanego celu, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o 70% w stosunku do poziomu z 1990 r.

Ale takie środki oznaczałyby również wysokie koszty dla rolników, co w rezultacie zmniejszyłoby produkcję o około 20% – stwierdziła grupa rządowa w raporcie. Tym samym, zgodnie ze scenariuszem urzędników, wprowadzenie nowych podatków mogłoby doprowadzić do zmniejszenia produkcji rolnej w Danii o 6-15%, a produkcja bydła i trzody chlewnej w najsurowszym scenariuszu spadłaby o około 20%.

Jednocześnie zauważa się, że według think tanku klimatycznego Concito ponad połowa ziemi w Danii jest uprawiana. Pod tym względem rolnictwo odpowiada za około jedną trzecią emisji dwutlenku węgla w kraju.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę