Światowe badania naukowe* dowodzą, że bezpośredni kontakt z roślinnością przybliża człowieka do natury i wywiera dobroczynny wpływ na jego organizm. A jak wygląda to w odniesieniu do pracowników biurowych w Polsce, którzy spędzają 80% swojego czasu w pomieszczeniach zamkniętych?
W ciągu 12 tygodni, przy udziale 93 pracowników i 34 roślinnych prototypów z 1444 roślinami, w 10 dużych firmach (między innymi w: Skanska, IKEA Retail, Tétris, WSP Poland, Keller Williams Poland, JLL, HB Reavis, Vastint), 4Nature System – Wertykalni, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Politechnika Śląska analizowały wpływ żywej natury na pracowników biurowych. Sprawdzano zmiany parametrów powietrza i analizowano odczucia pracowników. Wyniki pierwszego etapu badania (ankiet percepcji pracowników) są już opracowane i zaprezentowane poniżej. Wnioski są bardzo interesujące i robią wrażenie!
Analiza parametrów środowiska wewnętrznego, czyli drugi etap badania, wciąż trwa. Wnioski zostaną zaprezentowane wkrótce, ale już teraz można stwierdzić, że obecność żywych roślin w pomieszczeniach korzystnie wpływa na wzrost zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym w okresie grzewczym. Wskazuje to duży potencjał tej metody do nawilżania powietrza w biurach.
Metodyka badań
Badania przemysłowe obejmowały pomiary wybranych parametrów środowiska wewnętrznego: temperatury i wilgotności powietrza wewnętrznego, stężenia pyłów zawieszonych oraz natężenia oświetlenia, a także przeprowadzenie ankiet zawierających pytania o subiektywne odczucia pracowników biurowych w kwestii warunków środowiska, zdrowia oraz wydajności pracy. Analiza została przeprowadzona od października 2018 r. do stycznia 2019 r., w sezonie grzewczym ze zwiększonym zanieczyszczeniem powietrza zewnętrznego. Przed zainstalowaniem testowych zielonych ścian w wybranych biurach, przeprowadzono ankiety wśród pracowników badanych przestrzeni i dokonano pomiarów parametrów fizycznych powietrza w biurach. Następnie, na okres 8 tygodni, do wybranych 10 biur wstawiono, bezpośrednio w najbliższe otoczenie pracowników, 34 zielone prototypy z automatycznym systemem nawadniania. Użyto 1444 roślin. W tym okresie dwukrotnie przeprowadzono badania kwestionariuszowe i ponownie zmierzono parametry środowiska wewnętrznego. W ostatnim etapie, 2 tygodnie po zdemontowaniu testowych zielonych ścian, uczestnicy badania udzielili odpowiedzi na ostatnią ankietę, przeprowadzono też pomiary we wnętrzach badanych biur.
Badania przeprowadzono na grupie 93 osób pracujących w 10 odrębnych firmach o łącznej powierzchni 694 mkw. Do opracowania raportu przeanalizowano ogółem 240 ankiet. Istotność obserwowanych zależności przebadano odpowiednimi testami statystycznymi.
Wnioski z badań ankietowych
Z przeprowadzonych badań ankietowych wypływa szereg interesujących wniosków. Przede wszystkim PRZED przeprowadzeniem badania 60% osób było NIEZADOWOLONYCH z liczby roślin w swoim biurze. Podkreśla to wagę powszechnego w polskich biurach problemu: braku kontaktu pracowników z naturą.
Po usunięciu zielonych ścian z przestrzeni pracy pracownicy zostali zapytani o ocenę wpływu roślinności na różne obszary:
Dane te pokazują, że ocena roślinności była bardzo pozytywna, co wydaje się szczególnie istotne biorąc pod uwagę fakt, że w czasie przeprowadzania tej ankiety, respondenci nie mieli już styczności z modułami zieleni używanymi do badań.
Co więcej, aż 88% ankietowanych oceniło pozytywnie sam fakt wprowadzenia do biura roślinności, a 92% z nich chce mieć w przyszłości rośliny w biurze. 88% pracowników chce mieć rośliny maksymalnie blisko swojego stanowiska pracy – najlepiej do 2 metrów.
A jak pracownicy ocenili swoje biuro w trakcie badania? Przed wstawieniem roślin liczba osób zadowolonych ze swojego biura wyniosła 52%, w trakcie trwania badania wzrosła odpowiednio do 77%. Po zabraniu roślinności liczba zadowolonych ze swojego biura spadła mocno do 28%. Sugeruje to, że fakt zabrania roślinności z biura sprawił, że pracownicy zaczęli postrzegać swoje przestrzenie pracy dużo gorzej.
Przyszłość zielonych biur
Wszystkie powyższe wnioski pokazują, jak duży potencjał tkwi we wprowadzaniu roślinności do nowoczesnych miejsc pracy. Biophilic design w projektowaniu wnętrz biurowych to zdecydowanie trend przyszłości. W perspektywie 5-15 lat myślenie o wpływie roślinności na komfort pracy będzie standardem już na etapie projektu. Kierunek ten potwierdza scenariusz Symbioza z naturą wymieniony w raporcie o przyszłości biurowców do 2050 roku, opracowanym przez lidera zielonego budownictwa - Skanska oraz infuture Hatalska Foresight Institute.
Dlatego 4Nature System myśli o systemowym wprowadzaniu natury do biur, z wykorzystaniem zdobyczy technologicznych: zarządzania procesami pielęgnacji roślin w oparciu o machine learning czy integracji z systemem zarządzania budynkiem (BMS), które ograniczą pielęgnację do minimum. Systemowe, skalowalne podejście do tematu oraz wyniki opisanego wyżej badania pomogą firmie w opracowaniu unikalnej linii mebli biurowych połączonych z roślinnością i innowacyjną technologią 4Nature System.
Newseria Biznes