Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dobre krajowe zbiory obniżyły dynamikę cen owoców i warzyw

18 marca 2021
Dobre krajowe zbiory obniżyły dynamikę cen owoców i warzyw

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 17.12.2020, ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły prawie 4,2 mln t i były o ok. 7% wyższe niż w 2019 r., co jest poziomem zbliżonym do średniej za ostatnie 5 lat. Zbiory owoców z drzew zostały oszacowane na ponad 3,8 mln t (+9% r/r), podczas gdy zbiory owoców jagodowych na ponad 0,5 mln t (+10% r/r). Ubiegłoroczne warunki agrometeorologiczne charakteryzowały się wysoką zmiennością. Po łagodnej zimie wiosną obserwowany był deficyt opadów oraz przymrozki, co miało negatywny wpływ na wegetację. W maju wystąpiły zwiększone opady prowadząc w niektórych regionach do nadmiaru wody w uprawach sadowniczych.

Wyraźna poprawa warunków agrometeorologicznych została odnotowana dopiero w lipcu i utrzymała się do połowy września. Duża zmienność warunków agrometeorologicznych znalazła odzwierciedlenie w znaczącej rozpiętości wyników produkcyjnych pomiędzy poszczególnymi gatunkami owoców. W przypadku owoców z drzew, zbiory jabłek zostały ocenione na ok. 3,4 mln t (+10% r/r), wiśni na ok. 157 tys. t (+3% r/r), śliwek na ok. 96 tys. t (+1% r/r), gruszek na ok. 75 tys. t (+12%) oraz czereśni na ok. 44 tys. ton (-1% r/r). W przypadku owoców jagodowych zbiory truskawek zostały oszacowane na ok. 170 tys. t (-4% r/r), porzeczek ogółem na ok. 135 tys. t (+7% r/r), malin na ok. 116 tys. t (+53% r/r) oraz agrestu na ok. 10,5 tys. t (+9% r/r). Pierwsze informacje na temat tegorocznych zbiorów owoców GUS opublikuje 28 maja br.

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 17.12.2020, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 4,0 mln t i były o ok. 4% wyższe niż w 2019 r., a tym samym ukształtowały się lekko poniżej średniej za ostatnie 5 lat. Wyższej produkcji warzyw sprzyjały lepsze niż w 2019 r. warunki agrometeorologiczne. Jednocześnie jest to pierwszy wzrost krajowej produkcji warzyw od 2017 r., która przez dwa poprzednie sezony kształtowała się w trendzie spadkowym ze względu na susze. Zbiory kapusty ocenione zostały na 800 tys. t (-4% r/r), marchwi na ok. 733 tys. t (+8% r/r), cebuli na ok. 615 tys. t (+15% r/r), buraków ćwikłowych na ok. 313 tys. t (+11% r/r), pomidorów na ok. 246 tys. t. (+2% r/r), kalafiorów na ok. 229 tys. t (+11% r/r), a ogórków na ok. 229 tys. t (+3% r/r).

Zgodnie z szacunkiem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ubiegłoroczne zbiory warzyw spod osłon ukształtowały się na poziomie ok. 1,150 mln t (-1% r/r). Produkcja pomidorów spod osłon wyniosła ok. 670 tys. t (-1% r/r), ogórków ok. 290 tys. t (-2%), a pozostałych warzyw ok. 190 tys. (+1%). Pierwsze informacje na temat tegorocznych zbiorów warzyw GUS opublikuje 28 maja br.

Uważamy, że najbliższe kwartały przyniosą dalszy spadek dynamiki cen owoców. Przy założeniu, że tegoroczne warunki agrometeorologiczne będą zbliżone do średniej wieloletniej prognozujemy, że ze względu na efekty wysokiej bazy z 2020 r., w 2021 r. średniorocznie wystąpi deflacja cen owoców. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą dynamika cen warzyw osiągnęła już swoje minimum lokalne i w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym. Czynnikiem ryzyka dla naszych prognoz zarówno dynamiki cen owoców i warzyw są warunki agrometeorologiczne w Polsce oraz w innych krajach, będących głównymi producentami owoców i warzyw.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę