Ptak_Waw_CTR_2024

Do„ASAP” dołączyła Agreena

20 stycznia 2023
Do„ASAP” dołączyła Agreena

Do członków Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP"– dołącza firma Agreena, która opracowała pierwszy w Europie program certyfikacji węgla w glebie posiadający międzynarodową akredytację.
Rolnictwo jest odpowiedzialne za emisję gazów cieplarnianych, jednak dzięki wdrożeniu szeregu praktyk
regeneratywnych, gleba może pochłaniać i magazynować dwutlenek węgla z atmosfery. Dla rolników to nie tylko szansa na nowe źródło przychodów, ale także większa odporność gospodarstwa na skutki zmian klimatu
– praktyki regeneratywne pozwalają na poprawę retencji wody, wpływają na zwiększenie bioróżnorodności
czy zmniejszają ryzyko wystąpienia erozji – to tylko niektóre z korzyści stosowania zasad zrównoważonego rolnictwa węglowego.
„Wszyscy rozumiemy, że konieczne jest wdrażanie rozwiązań ograniczających skutki zmian klimatu
wynikających z działalności rolniczej. Poprzez podnoszenie jakości gleby i wspieranie bioróżnorodności, rolnicy zyskują szansę, by być wynagradzanymi za swój pozytywny wkład dla środowiska. Nasz program to prosty i przejrzysty sposób dla rolników na uzyskanie dodatkowego dochodu za to, co i tak już robią.

AgreenaCarbon to jedna z pierwszych interaktywnych platform liczących sekwestrację węgla w gospodarstwie rolnym, posiadających międzynarodową akredytację. Nasza misja koncentruje się na rolnikach współpracujących z nami. Ważne, aby w miarę jak świat wdraża bardziej zrównoważone praktyki i kształtuje nowe rynki, rolnicy wciąż mogli decydować, co jest najlepsze dla ich gospodarstw i aby mieli dostęp do nowych źródeł dochodu” - mówi Simon Haldrup, CEO Agreena.

Odpowiednia zawartość węgla w glebie, szczególnie w formie organicznej, jest niezbędna do wzrostu i
rozwoju roślin, a w konsekwencji do opłacalnej produkcji roślinnej. Intensywne zabiegi agrotechniczne mogą jednak doprowadzić do znaczącego zmniejszenia się ilości węgla, co prowadzi do istotnej degradacji gleb.
Stąd podjęcie zabiegów, które przywrócą glebie możliwie wysoką zawartość tego makroelementu jest
konieczne. Dzięki stosowaniu zasad zrównoważonego rolnictwa węglowego zyskuje zarówno środowisko jak i rolnicy. Wraz z poprawą jakości gleby rosną plony i zyski gospodarstwa.
„Już w grudniu 2021 roku Komisja Europejska przyjęła komunikat o zrównoważonym obiegu węgla i określiła zasady jego sekwestracji w ekosystemach. Obecnie toczą się prace nad wypracowaniem zachęt bezpośrednich dla zarządców gruntów, których celem będzie nagradzanie rolników za podejmowanie określonych praktyk w zakresie gospodarowania gruntami, które mają doprowadzić do zwiększenia sekwestracji CO”2 - mówi
Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.
Agreena działa obecnie na 14 rynkach europejskich, w tym w Polsce i oferuje certyfikaty węgla w glebie
zweryfikowane przez stronę trzecią, które rolnicy mogą sprzedawać na dobrowolnym rynku węgla. Łączny
areał gospodarstw, z którymi współpracuje, to ponad pół miliona hektarów. Więcej informacji o firmie
dostępnych jest na tej stronie.https://agreena.com/pl/

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce.

***
O Agreena
Agreena zwiększa skalę rolnictwa regeneracyjnego poprzez finanse i technologię. Założyciele firmy, Simon
Haldrup, Ida Boesen i Julie Koch Fahler, opracowali w 2021 roku jeden z pierwszych na świecie,
akredytowanych na poziomie międzynarodowym, programów płatności za emisję dwutlenku węgla z gleby, AgreenaCarbon. Platforma AgTech określa ilościowo poziomy bazowe emisji gazów cieplarnianych rolników dostosowane do najnowszych wytycznych IPCC ONZ oraz monitoruje i raportuje redukcje GHG i usuwanie węgla. Agreena wydaje certyfikaty węgla w glebie zweryfikowane przez stronę trzecią, które rolnicy mogą sprzedawać na dobrowolnym rynku węgla. Od momentu rozpoczęcia działalności, Agreena rozszerzyła swoją ofertę na rolników w 14 krajach Europy i niedawno nabyła wiodącą na świecie firmę Hummingbird Technologies zajmującą się teledetekcją w rolnictwie regeneracyjnym. Więcej informacji można znaleźć na stronie agreena.com.

źródło: Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP"


POWIĄZANE

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...

Które warzywa jedliśmy w październiku? - Kantar Polska Wśród najpopularniejszych...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę