aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy protesty rolników obejmą całą Europę?

1 sierpnia 2022
Czy protesty rolników obejmą całą Europę?

Rolnicy z Polski i Holandii wspólnie walczą o bezpieczeństwo żywnościowe Europy. Holenderscy rolnicy, zaproszeni do Polski przez Instytut Gospodarki Rolnej, odbyli szereg spotkań z przedstawicielami polskich władz i organizacji branżowych.

Holenderska delegacja przyjechała do Polski na zaproszenie Szczepana Wójcika, prezesa Instytutu Gospodarki Rolnej i pomysłodawcy inicjatywy #EUnitedAgri – platformy międzynarodowej współpracy rolników w Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele IGR wspierali gospodarzy z Królestwa Niderlandów i podczas popularnego święta Chodzenia wyrażali poparcie dla trwających w Holandii od przeszło miesiąca protestów rolniczych. W skład delegacji holenderskich rolników weszli: Jos Ubels (wiceprezes Farmers Defence Force), Sieta van Keimpema (Członek Zarządu Farmers Defence Force, Prezes Holenderskiego Zarządu Mleczarni, prezes European Milk Board, Członek Zarządu Holenderskiego ZuivelNL) oraz Max Viktor Hazekamp (Farmers Defence Force).

Spotkanie rolników z Henrykiem Kowalczykiem

Kowalczyk, minrol

28. lipca doszło do spotkania przedstawicieli polskich organizacji rolniczych oraz gości z Holandii, Litwy i Grecji z reprezentacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyskusja dotyczyła bezpieczeństwa żywnościowego Europy w kontekście zagrożeń płynących z wojny na Ukrainie, następstw ekonomicznych pandemii koronawirusa oraz – jak twierdzą rolnicy – fatalnego prawodawstwa Komisji Europejskiej w postaci Europejskiego Zielonego Ładu.
Na potencjalne następstwa Strategii na Rzecz Bioróżnorodności oraz Od Pola do Stołu wskazywał wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.
„W obliczu wojny w Ukrainie i obecnej sytuacji międzynarodowej przede wszystkim powinna nas charakteryzować troska o bezpieczeństwo żywnościowe Europy i świata. Mówienie w tym czasie o redukcji produkcji żywności jest po prostu nieodpowiedzialne. Bilans żywności dla Afryki jest niepokojący. W Ukrainie plony zbóż mogą być niższe o połowę, a to tyle co dwukrotne zbiory w Polsce. Nie możemy ograniczać w Europie produkcji żywności. Mogą wystąpić trudności na rynku energii. Bez zapalonej żarówki da się przeżyć, ale bez żywności już nie” – powiedział Henryk Kowalczyk.

Po spotkaniu w resorcie rolnictwa, przed gmachem ministerstwa odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyła polsko-holenderska grupa rolników oraz przedstawiciele gospodarzy z Litwy i Grecji.
To co dziś spotyka rolników w Holandii, czyli próba wywłaszczenia ich z własnych gospodarstw, ograniczenia produkcji rolnej o 1/3 to poważne ostrzeżenie przed zaostrzeniem kursu lewackiej polityki tak zwanego "świata Zachodu". Mówiliśmy o tym od dawna – zaczyna się od likwidacji poszczególnych sektorów, a kończy na ograniczeniu produkcji żywności. Nasi przyjaciele – organizatorzy największych rolniczych protestów w Holandii – przyjęli moje zaproszenie i są dziś w Warszawie. Chodzimy od drzwi do drzwi, od spotkania do spotkania, od ministra do ministra i mówimy głośno: Czeka nas bardzo zły czas, polityka unii względem wsi i rolników jest katastrofalna! Posłuchajcie farmerów z Holandii, tego z czym dziś musza się mierzyć i działajcie razem z nami, aby ustrzec Polskę przed podobnym losem w przyszłości!" – mówił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Wizyta w Ministerstwie Sprawiedliwości

Holenderscy i polscy rolnicy odbyli także spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie przyjęli ich Janusz Kowalski (poseł na Sejm RP, Solidarna Polska), Norbert Kaczmarczyk (poseł na Sejm RP, Solidarna Polska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz Marcin Romanowski (Solidarna Polska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości).
Holenderscy rolnicy tłumaczyli, że w ich kraju – za pomocą prawa uderzającego w tamtejsze gospodarstwa – łamie się procedury demokratyczne.
Polska interesuje się waszymi protestami i prawami, o jakie walczycie. Uważamy, że wasz kraj stał się poletkiem doświadczalnym komisarzy europejskich, dążących do pozbawienia autonomii oraz różnorodności państw Unii. Traktujemy tę sytuację tak samo jak ataki Komisji Europejskiej na Polskę za rzekomy brak praworządności” – powiedział wiceminister Marcin Romanowski podczas spotkania z holenderskimi rolnikami.

rolnicy holenderscy w Polsce
Sieta van Keimpema z organizacji zrzeszającej producentów mleka, relacjonowała, że rząd Holandii – pod pretekstem ograniczania emisji tlenku azotu – zamierza wywłaszczać rolników z gospodarstw. Co najmniej 30 proc. z nich zostanie zmuszonych do pozbycia się farm. Mają – wraz z członkami rodzin – dożywotnio zobowiązać się do nieprowadzenia działalności rolniczej.

Debata IGR & WEI

debata z udziałem polityków
Wieczorem 28. lipca w Świetlicy Wolności w centrum Warszawy zorganizowana została kolejna z serii Debat IR. Tym razem została ona zorganizowana we współpracy z Warsaw Enterprise Institute. Uczestnicy rozmawiali na temat bezpieczeństwa żywnościowego Europy w kontekście narzucanego rolnikom przez Komisję Europejską Prawodawstwa.
„Badania prowadzone przez USDA, HFFA Research, unijne Wspólne Centrum Badawcze (JRC), Uniwersytet Kiloński, a także Uniwersytet i Ośrodek Badawczy Wageningen (WUR, korzystające z różnych metodologii, skupiające się na różnych aspektach i ograniczeniach dochodzą do takich samych wniosków. Unijna produkcja rolna będzie spadać, w niektórych obszarach i w przypadku niektórych produktów spadek ten będzie dość drastyczny. Według najnowszego badania WUR, średnia produkcja spadnie o 10-20 proc., a w przypadku niektórych upraw nawet o 30 proc. Jeśli chodzi o sektor hodowlany, to badanie Uniwersytetu Kilońskiego mówi o średnim 20 proc. spadku unijnej produkcji wołowiny oraz 17 proc. spadku produkcji wieprzowiny” – mogliśmy przeczytać w komunikacie Copa-Cogeca.
W debacie udział wzięłi: Jos Ubels (wiceprezes Farmers Defence Force, współorganizator protestów rolników w Holandii), Robert Nowacki (warmińsko-mazurska Izba Rolnicza), Jarosław Sachajko (poseł na Sejm RP, Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Robert Winnicki (poseł na Sejm RP, Konfederacja), Jerzy Małecki (poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość), Mirosław Maliszewski (poseł na Sejm RP, Polskie Stronnictwo Ludowe), Arkadiusz Iwaniak (poseł na Sejm RP, Nowa Lewica) oraz Szczepan Wójcik (prezes Instytutu Gospodarki Rolnej).

Zapis debaty znajduje się tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=hrX-HzcrA0c

źródło: Instytut Gospodarki Rolnej


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę