Wraz z renesansem kultury kawowej w Polsce „zalewajka” rodem z PRL-u powoli odchodzi do lamusa. Świetnym sposobem na odkrywanie alternatywnych metod parzenia kawy są oczywiście podróże, o czym przekonują eksperci z centrum lotniczego Sky4Fly.net, prezentując 4 egzotyczne sposoby na kawę, które możesz przetestować w domowym zaciszu.
Skandynawska kawa z jajkiem
Ta mało znana metoda jest tak dziwna, że większość osób, które słyszą o niej po raz pierwszy, nie może uwierzyć własnym uszom. Wywodzi się ona ze Skandynawii, ale praktykują ją również niektórzy potomkowie nordyckich imigrantów z USA. Prawie na pewno natomiast nie słyszał jeszcze o niej twój znajomy hipster barista, więc jeśli chcesz stanąć w awangardzie kawowej alternatywy – oto metoda dla ciebie. Co więcej, kawa parzona w ten sposób ma delikatny smak i piękną bursztynową barwę.
Sposób parzenia:
Kawa po turecku
Metoda rozpowszechniona nie tylko w samej Turcji, ale w każdym miejscu, gdzie docierały wpływy Imperium Osmańskiego. Niegdyś znana i popularna również w Polsce, z czasem jednak popadła w zapomnienie. Co gorsza jej mianem niesłusznie zaczęto określać wspomnianą wcześniej „zalewajkę”. Prawdziwa kawa po turecku to napar znacznie bardziej szlachetny, a zarazem trudniejszy w przygotowaniu. Wymaga cierpliwości oraz dobrej i bardzo drobno zmielonej kawy. W zamian otrzymujemy pobudzającą, słodką, ciemną i gęstą kawę zwieńczoną aksamitną pianką. – Tradycyjny zestaw do parzenia kawy składający się z miedzianego tygielka i małych filiżanek to świetny pomysł na pamiątkę z podróży do Turcji. Jeśli lot nad Bosfor dopiero przed nami, kawę po turecku możemy przygotować przy użyciu niewielkiego rondla z grubym dnem – opowiada Piotr Chalimoniuk z centrum lotniczego Sky4Fly.net.
Sposób parzenia:
Kawa po wietnamsku
Po raz kolejny nie obejdzie się bez jajka, choć tym razem wystąpi ono jako jadalny składnik naparu. W przypadku kawy po wietnamsku mamy bowiem do czynienia z pozycją deserową. Jej podstawę stanowi intensywny napar przygotowywany w zaparzaczu, który łączy w sobie cechy aeropressu i metody przelewowej. Składa się on z prostego metalowego sitka oraz tłoku i można go spotkać w całej Azji Południowo-Wschodniej. Jako zastępstwa można użyć kawy zaparzonej w kawiarce lub espresso. By powstała kawa po wietnamsku napar należy zwieńczyć kremem przygotowanym z żółtek oraz skondensowanego mleka.
Sposób parzenia
Cascara
Ziarna to najcenniejsza część owocu kawowca, ale w krajach gdzie uprawia się kawę znaleziono zastosowanie spożywcze również dla ich czerwonego miąższu. Wysuszone w słońcu wytłoczyny służą do parzenia herbaty znanej jako cascara. Dzięki sporej zawartości kofeiny pobudza ona podobnie jak kawa, choć smakiem w niczym nie przypomina espresso. Jest zaskakująco orzeźwiająca, przyjemnie kwaskowa i świetnie sprawdza się z cynamonem lub plasterkiem cytryny. – Niegdyś cascara uważana była w Ameryce Południowej za rodzaj surogatu, „kawę dla ubogich”. Ziarna były drogie i w większości szły na eksport, a miejscowym pozostawała herbata z owoców kawowca. Dziś dzięki swemu niezwykłemu smakowi cascara znajduje amatorów na całym świecie – opowiada Piotr Chalimoniuk z centrum lotniczego Sky4Fly.net.
Sposób parzenia
Sky4Fly Sp. z o.o. to internetowe biuro podróży założone w 2006 r. Specjalizuje się w sprzedaży biletów lotniczych i wycieczek. Sky4Fly współpracuje zarówno z tanimi liniami lotniczymi jak i tradycyjnymi przewoźnikami. Firma reprezentuje wiodących polskich touroperatorów. Dzięki wykwalifikowanemu personelowi oraz innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym zapewnia bezpieczeństwo, najwyższą jakość usług i najlepsze ceny. W ofercie znajdują się zarówno tradycyjne wycieczki, bilety lotnicze ubezpieczenia turystyczne, rezerwacja miejsc hotelowych, jak i taksówki powietrzne, wycieczki czarterowe, wyjazdy narciarskie, weekendy lotnicze, egzotyczne wakacje, transfery, wyjazdy firmowe.
infowire.pl