Czeskie władze zgłosiły pierwszy przypadek zakażenia wysoce zjadliwą grypą ptaków podtypu H5N8 we wsi Sztiepanov nad Svratką w kraju (województwie) Wysoczyna, 150 km (94 mil) na południowy wschód od stolicy Pragi. Do zdarzenia doszło w małym gospodarstwie utrzymującym kilkanaście sztuk drobiu, czyli w tak zwanym chowie przyzagrodowym. Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wirus grypy ptaków o wysokiej zjadliwości pojawił się już na terenie pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Czechy.
Przypominamy, że również w sytuacji zgłoszenia przez państwa unijne ogniska HPAI w produkcji drobnotowarowej, wdrażane są procedury zwalczające i ograniczające dalsze rozprzestrzenianie wirusa, w tym ustanawiane są obszary zapowietrzone i zagrożone wokół dotkniętych chorobą gospodarstw. Stwierdzenie choroby w nawet niewielkim gospodarstwie może stwarzać kłopoty dla komercyjnych ferm drobiu, które znalazły się w strefach „wysokiego ryzyka”.
Na obszarach tych bowiem stosuje się zaostrzone środki kontrolne, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego. Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami unijnego prawa ograniczenia w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym oraz produktami drobiarskimi na terenie Unii Europejskiej podlegają zasadzie „regionalizacji”, czyli wstrzymuje się import drobiu jedynie z relatywnie niewielkiego obszaru wokół ogniska wirusa.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz