Na londyńskiej giełdzie towarowej wielkogabarytowy kontrakt terminowy na cukier biały z dostawą na październik 2016 roku został zrealizowany na 138,25 tys. ton (2765 lotów), a nowy kontrakt kontenerowy na 10,5 tys. ton (210 lotów). W sumie dostawy w obu kontraktach wyniosły 148,75 tys. ton (2975 lotów).
Całość wolumenu „ze starego kontraktu” zakupiła firma Sucden Financial, sprzedawcami byli ED&F Man i ADM Investors Services. Cukier pochodzi z Brazylii. Rynek oczekiwał zbliżonego wolumenu realizacji (w sierpniowym kontrakcie dostarczono zaś tylko 25 tys. ton). Pierwsza w historii realizacja uruchomionego w czerwcu tego roku kontraktu kontenerowego dla cukru pokazuje zainteresowanie handlem cukrem na mniejszą skalę. Towar pochodzi z Salwadoru i Brazylii.
Druga połowa września przyniosła silne podwyżki notowań cukru na giełdach. Przez ostatni tydzień w Londynie cukier biały zyskał 8,1%, wzrastając do 590,5 USD/t (a biorąc pod uwagę zmianę kontraktu, wzrost wyniósł 9,5%), a w Nowym Jorku cukier surowy podrożał o 10,3% do 489,4 USD/t. W relacji miesięcznej cukier był droższy odpowiednio o 9,8 i 11,4%. Natomiast w ujęciu rocznym cukier surowy był droższy aż o 102,7%, a cukier biały o 72,9%. W czwartek, 22 września notowania poszybowały jeszcze wyżej, a cukier biały był handlowany po 607 USD/t, a surowy po 590 USD/t. Cukier jest obecnie najdroższy od czterech lat.
Powodami ostatnich podwyżek cukru jest głównie sytuacja w Brazylii, gdzie wyniki w kampanii cukrowniczej za sierpień były dużo słabsze od oczekiwanych. Rynek założył, że ostatecznie podaż brazylijskiego cukru będzie słabsza. Notowaniom pomogła też decyzja amerykańskiego banku centralnego (FED) o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie do końca roku (w praktyce oznacza to, że dolar nie będzie się umacniał, a to w nim denominowany jest głównie handel cukrem). Za wysokimi cenami przemawia także światowy bilans cukru, który w sezonie 2015/16 i następnym ma być wyraźnie deficytowy.
FAPA/FAMMU na podst. Reuters, ICE