europejskie forum rolników 2025

Co druga osoba w wieku 40+ miała styczność z przestępczością w sieci

7 marca 2025
Co druga osoba w wieku 40+ miała styczność z przestępczością w sieci

Z drugiej fali badań zleconych przez Bank Pocztowy w ramach programu edukacyjno-społecznego „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta” wynika, że Co druga osoba w wieku 40+ miała styczność z przestępczością w sieci .

53% badanych wskazało z kolei, że kiedykolwiek zetknęło się z próbą oszustwa – to aż o 11 punktów procentowych więcej niż rok temu

Wśród metod oszustw, z którymi respondenci lub ich bliscy mieli osobiście do czynienia, najbardziej popularna była metoda „na dopłatę do paczki” (21%) oraz „na wnuczka”, „na pracownika banku” i „na sprzedaż na popularnym portalu” (po 13%)

Coraz więcej szybkich zakupów realizowanych przez Polaków online, to także potencjalna okazja dla cyberprzestępców, bazujących często na ludzkim pośpiechu w procesie zakupowym. Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone na zlecenie Banku Pocztowego przez SW Research, liczba osób deklarujących kontakt z oszustem finansowym znacząco wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem. Aż 53% respondentów przyznało, że miało do czynienia z próbą oszustwa. Co alarmujące –  liczba aktywnych osób w wieku 40+ , które miały styczność z przestępczością w sieci wzrosła do 57% z 44% w pierwszej fali badania.

Aż 79% respondentów badania, przeprowadzonego w ramach programu „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”, zgadza się z twierdzeniem, że w ostatnich latach zwiększyło się zagrożenie ze strony oszustów finansowych.

53% badanych wskazało z kolei, że kiedykolwiek zetknęło się z próbą oszustwa – to aż o 11 punktów procentowych więcej niż rok temu. Odsetek osób deklarujących, że spotkało się z próbą oszustwa różni się między badanymi grupami. W pierwszej fali badania 44% osób w wieku 40+ deklarowało, że miało kontakt z próbą oszustwa. W drugiej fali było to aż 57% (13% więcej). Oznacza to, że obecnie cyberprzestępcy coraz częściej kierują swoje działania w stronę osób, których świadomość dotycząca zagrożeń w sieci mogłaby wydawać się większa od ich rodziców. Mimo to, za sprawą swojej aktywności w sieci, coraz częściej padają ofiarą przestępców.   

- Z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Pocztowego płyną alarmujące dane dotyczące przestępczości w sieci, z którą stykają się 40 czy 50 latkowie, mimo że za sprawą aktywności zawodowej i znajomości nowych technologii - świadomość zagrożeń wydawałaby się u nich duża. Mimo to, szybkość życia i konieczność podejmowania równie szybkich, czasami nie do końca przemyślanych decyzji sprawiają, że z próbą oszustwa styczność miała więcej niż połowa z nich - mówi Patryk Nogat, Naczelnik Wydziału Kontroli oraz Przeciwdziałania Oszustwom i Nadużyciom w Departamencie Bezpieczeństwa i Ryzyka Operacyjnego Banku Pocztowego.

Kreatywność oszustów rośnie: jak nie dać się oszukać?

Wśród metod oszustw, z którymi respondenci lub ich bliscy mieli osobiście do czynienia, najbardziej popularna była metoda „na dopłatę do paczki” (21%) oraz „na wnuczka”, „na pracownika banku” i „na sprzedaż na popularnym portalu” (po 13%). Jednak aż 20% badanych zetknęło się z innymi, mniej znanymi metodami wyłudzeń. Świadczy to o rosnącej kreatywności oszustów i może wskazywać na nieco niższą świadomość społeczną dotyczącą coraz nowszych metod, co w efekcie może prowadzić do większej liczby osób poszkodowanych.

- Warto zwrócić uwagę, że prawie co piąty respondent padł ofiarą próby wyłudzenia metodą spoza najpopularniejszych kategorii. Świadczy to o ewolucji metod oszustów oraz o potrzebie zwiększania świadomości społecznej, by skuteczniej chronić obywateli przed stratami finansowymi. Kluczowe jest połączenie wzrostu świadomości społecznej z odpowiednimi rozwiązaniami technologicznymi i prawnymi, aby przeciwdziałać eskalacji tego zjawiska – dodaje Patryk Nogat, Naczelnik Wydziału Kontroli oraz Przeciwdziałania Oszustwom i Nadużyciom w Departamencie Bezpieczeństwa i Ryzyka Operacyjnego Banku Pocztowego.

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii, na zlecenie Banku Pocztowego, w ramach programu „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”, którego celem jest edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz świadomego poruszania się w świecie finansów. W ramach badania przeprowadzono 1018 ankiet z reprezentatywnymi grupami osób w wieku 60+ (501 ankiet) oraz ich dzieci w wieku 40+  (517 ankiet). Fala II badań zrealizowanych na zlecenie Banku Pocztowego (Fala I badania  zrealizowano we wrześniu 2023 roku) ukazuje stan wiedzy społeczeństwa nt. metod wykorzystywanych przez cyberoszustów oraz przedstawia doświadczenia ankietowanych z tym związane. 

 

***

Program edukacyjno-społeczny „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”, rozpoczął się w 2023 r. Jego głównym celem jest edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz świadomego poruszania się w świecie finansów. W ramach programu prowadzone są m.in. webinary edukacyjne, które można obejrzeć na kanale YouTube Banku Pocztowego oraz na specjalnie przygotowanej stronie www.pocztowy.pl/cyberdojrzali, zawierającej najważniejsze informacje z zakresu bezpieczeństwa w sieci.

 

Bank Pocztowy S.A. prowadzi obsługę bankową klientów indywidualnych oraz korporacyjnych na terenie całego kraju, oferując proste i bezpieczne usługi finansowe w 132 placówkach sieci własnej, w sieci Poczty Polskiej oraz przez nowoczesną bankowość internetową i mobilną. Klienci w placówkach Banku mogą otworzyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, wziąć kredyt gotówkowy,  nabyć ubezpieczenie, czy założyć lokatę.

 


oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

  Odstępstwo od RENURE: Bez działania UE ryzykuje utratę zrównoważonego rozwiąza...

W weekend sklepy czeka prawdziwy szturm. Polacy ruszą na świąteczne zakupy. Głów...

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji, podaje za pośr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę