europejskie forum rolników 2025

Chiny walczące z ASF kupują wieprzowinę z USA, mimo ceł

3 grudnia 2018
Chiny walczące z ASF kupują wieprzowinę z USA, mimo ceł

Zmagające się z problemem afrykańskiego pomoru świń (ASF) Chiny kupują wieprzowinę z USA mimo obejmujących to mięso ceł odwetowych, nałożonych przez Pekin w ramach wojny celnej z Waszyngtonem – wynika z najnowszych danych resortu rolnictwa USA.

Chiny, będące największym producentem i konsumentem mięsa wieprzowego na świecie, złożyły w ubiegłym tygodniu największe zamówienie na amerykańską wieprzowinę, odkąd rozpoczęła się wojna celna – wskazują dane z USA.

Według komentatorów z branży handlu mięsem wynika to z obaw o możliwość wystąpienia braków wieprzowiny z powodu szalejącego w Chinach afrykańskiego pomoru świń. Obawy te mogą być silniejsze od napięć handlowych na linii Pekin-Waszyngton – oceniają.

„To jest trochę tak: dlaczego kupujesz od swojego wroga? Bo musisz” - powiedział prezes amerykańskiej firmy brokerskiej U.S. Commodities Don Roose, cytowany przez agencję Reutera.

W odpowiedzi na karne cła nałożone przez USA na towary sprowadzane z Chin, władze w Pekinie wprowadziły taryfy odwetowe, które w przypadku amerykańskiej wieprzowiny podniosły wartość cła do 62 proc. Konflikt handlowy będzie jednym z tematów planowanego na sobotę spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Chin Xi Jinpinga w Argentynie.

Od początku sierpnia chińskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło ponad 70 przypadków ASF w 20 prowincjach, regionach autonomicznych i miastach wydzielonych kraju. W związku z chorobą prewencyjnie wybito ok. 600 tys. sztuk trzody chlewnej – informował niedawno przedstawiciel resortu.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF, władze wprowadziły surowe zakazy transportu żywca i wieprzowiny między regionami, w których choroba ta występuje, a resztą kraju, a także poprzez te regiony. Doprowadziło to do niedoborów wieprzowiny na niektórych obszarach i nadmiernej podaży na innych.

Chińskie władze podkreślają, że podaż żywca na krajowym rynku wciąż jest stosunkowo duża, a liczba zwierząt wybitych z powodu ASF stanowi niewielki odsetek całej produkcji trzody chlewnej w Chinach. Według prezesa amerykańskiej firmy doradczej Global AgriTrends Bretta Stuarta nie oznacza to jednak, że podaż wieprzowiny będzie wysoka również w przyszłym roku.

Według danych amerykańskiego ministerstwa rolnictwa w tygodniu od 16 do 22 listopada z Chin nadeszły zamówienia na 3348 ton wieprzowiny, które mają być dostarczone w tym roku, oraz na 9384 tony tego mięsa z dostawą w przyszłym roku. Łącznie są to największe tygodniowe zamówienia z Chin od kwietnia 2017 roku.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę