Ptak_Waw_CTR_2024

Chiny: rynek eksportowy dla ukraińskiej kukurydzy

4 czerwca 2021
Chiny: rynek eksportowy dla ukraińskiej kukurydzy

Ukraińscy analitycy twierdzą, że Chiny były w sezonie 2020/21 kluczowym rynkiem, który generował wyższy popyt na ukraińską kukurydzę, a silny popyt z tego kierunku wywierał presję na wzrost cen eksportowych tego zboża.

Eksperci uważają, że dzięki Chinom Ukraina kończy przedwcześnie „sezon kukurydziany”, ponieważ potencjał eksportowy został wyczerpany. Szacunki wskazują, że poziom nadprodukcji tego zboża to mniej niż 5 proc, czyli około 1 mln ton kukurydzy (w obecnym sezonie) zalicza się do wolumenu niesprzedanego. Producenci mogą liczyć na sprzedaż kukurydzy po niespotykanie wysokiej cenie – ponad 270 USD/tonę z  dostawą do portu.

Jedną z głównych przyczyn wywindowania ceny był właśnie wspomniany gwałtowny wzrost  importu przez chińskich odbiorców. Spekuluje się, że gdyby Chiny nie ogłosiły pięcioletniego planu odbudowy zasobów żywności, cena nie przekroczyłaby 200 USD/tonę.  

Od początku sezonu 2020/21 Ukraina  wyeksportowała 18,5 mln ton kukurydzy, co oznacza spadek o 25 proc. (sezon r/r). Chiny były głównym  importerem. Pomimo zwiększonej sprzedaży do Chin, na gorszy wynik wpływ miało ograniczanie zakupów (z miesiąca na miesiąc) przez Unię Europejską. Według statystyk z końca kwietnia, Chiny były jedynym krajem, do  którego sprzedaż eksportowa odnotowała wzrost (dwukrotny, sezon r/r).

Na pozostałych ważnych rynkach zbytu nastąpiła redukcja zakupów, czyli przez: UE, Egipt, Iran, Turcję, Izrael, Algierię, Tunezję i Libię.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę