Ptak_Waw_CTR_2024

Chcesz zdrowo się odżywiać? Wybieraj żywność bez GMO

28 czerwca 2021
Chcesz zdrowo się odżywiać? Wybieraj żywność bez GMO

Zdrowe odżywianie to w ostatnich latach coraz mocniej widoczny trend. Konsumenci stawiają na żywność jak najmniej przetworzoną, bez chemicznych dodatków, naturalną. W ten trend wpisuje się także żywność bez GMO, czyli genetycznie zmodyfikowanych organizmów – takich, które powstają w laboratoriach przy użyciu skomplikowanych metod inżynierii genetycznej.

Konsumenci obawiają się genetycznie zmodyfikowanej żywności, gdyż nikt nie jest jeszcze w stanie przewidzieć, jakie skutki dla zdrowia niesie jej spożywanie, zwłaszcza długotrwałe. Choć od momentu utworzenia pierwszego GMO minęło już 48 lat, to w celach komercyjnych genetycznie modyfikowane rośliny są uprawiane od 27 lat. W 1973 r. dwóch naukowców przeniosło ludzki gen do bakterii i w ten sposób dało początek inżynierii genetycznej na świecie. Jednak pierwsze prace, których celem była modyfikacja genetyczna roślin uprawnych – dotyczyły tytoniu – rozpoczęły się w 1986 r. Natomiast pierwszą wprowadzoną do obrotu genetycznie zmodyfikowaną rośliną był pomidor Flavr Savr, który pojawił się w sprzedaży (w USA) w 1994 r. (…)

Z roku na rok przybywa osób, które obawiają się GMO i go unikają. Świadomi konsumenci wybierają zdrowe i sprawdzone produkty. Coraz więcej osób przyznaje, że czyta etykiety i analizuje skład kupowanych artykułów spożywczych. Jest to ważne, gdyż w sklepach nie brakuje żywności zawierającej GMO, ale powinna być ona odpowiednio oznaczona. Wyjątek stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego oraz te, które zawierają niewielkie ilości GMO – poniżej 0,9%.

– Widać wzrost zainteresowania zdrową żywnością, w tym produktami bez GMO – mówi Andrzej Długołęcki, właściciel firmy Aldo zajmującej się m.in. produkcją pasz i posiadającej certyfikat „Bez GMO” według standardu Polskiej Izby Mleka. Jak zauważa, dotyczy to także artykułów mleczarskich. Wszystkie wiodące mleczarnie postawiły na produkcję bez GMO, posiadają odpowiednie certyfikaty, a więc i ich dostawcy mogą używać tylko takich pasz, które nie zawierają genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Dlatego też zapotrzebowanie na tego typu pasze jest coraz większe, a firmy z branży paszowej, jeśli chcą się rozwijać i nie stracić rynku zbytu, muszą oferować certyfikowane produkty „Bez GMO”.

– Myślę, że i dla nas, i dla rolników, produkcja bez GMO jest sporym wyzwaniem ze względu na wyższe ceny surowców do produkcji pasz – dodaje Andrzej Długołęcki.


Kampania „Wolne od GMO” realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

 

PIM


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę