MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Ceny owoców i warzyw wzrosną w kolejnych miesiącach

23 marca 2022
Ceny owoców i warzyw wzrosną w kolejnych miesiącach

Zgodnie z wynikowym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych z 17.12.2021, ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły ok. 5,0 mln t (+11% r/r) i tym samym ukształtowały się one powyżej średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Zbiory owoców z drzew zostały ocenione na ponad 4,4 mln t (+13% r/r), podczas gdy zbiory owoców jagodowych na ok. 565 tys. t (+2% r/r).

Ubiegłoroczne warunki agrometeorologiczne charakteryzowały się wysoką zmiennością. Obfita pokrywa śnieżna na przełomie 2020 r. i 2021 r. uchroniła plantacje przed przemarzaniem, a topniejący śnieg wzbogacił zasoby wody zgromadzone w glebie. Chłodna i deszczowa wiosna spowolniła wegetację. Z jednej strony uchroniło to pąki kwiatowe przed przemarzaniem, z drugiej strony skróciło okres kwitnienia i aktywność zapylaczy. Lato przyniosło istotną poprawę warunków agrometeorologicznych. Jesienne zbiory owoców prowadzone były w optymalnych warunkach. W przypadku owoców z drzew, zbiory jabłek oceniono na nieco ponad 4 mln t (+13% r/r), wiśni na ok. 166 tys. t (+9% r/r), śliwek na ok. 110 tys. t (+10% r/r), gruszek na ok. 69 tys. t (+24% r/r), a czereśni na ok. 59 tys. t (+19% r/r). W przypadku owoców jagodowych zbiory porzeczek ogółem oszacowano na ponad 152 tys. t (+6,5% r/r), truskawek na ok. 156 tys. t (+8% r/r), malin na ok. 104 tys. t (-13% r/r), a agrestu na ok. 9,5 tys. t (+10% r/r).

Zgodnie z wynikowym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych z 17.12.2021, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 3,8 mln t (-1% r/r), a tym samym ukształtowały się poniżej średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Chłodna i deszczowa wiosna opóźniła i wydłużyła w czasie siewy warzyw oraz utrudniała terminowe wykonywanie niezbędnych zabiegów agrotechnicznych. W kolejnych miesiącach wystąpił deficyt opadów.

Dopiero miesiące letnie przyniosły poprawę warunków agrometeorologicznych, choć w sierpniu i we wrześniu doszło do ich ponownego pogorszenia ze uwagi na nadmierne opady. Zbiory kapusty oceniono na około 687 tys. t, kalafiorów na ok. 138 tys. t, cebuli na ok. 617 tys. t, marchwi na nieznacznie powyżej 637 tys. t, buraków ćwikłowych na ok. 239 tys. t, ogórków na niespełna 127 tys. t, a pomidorów na ok. 158 tys. t. Zbiory pozostałych warzyw gruntowych oszacowano na ok. 1,2 mln t. Zgodnie z prognozą IERiGŻ ubiegłoroczne zbiory warzyw spod osłon ukształtowały się na poziomie ok. 1,2 mln t (+18% r/r). Produkcja pomidorów spod osłon wyniosła ok. 655 tys. t (+18% r/r), a ogórków spod osłon ok. 305 tys. t (+14,1% r/r).

Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym najbliższe miesiące przyniosą lekki wzrost dynamiki cen owoców i warzyw, związany w znacznym stopniu z ich słabszymi ubiegłorocznymi zbiorami (nie tylko w ujęciu ilościowym ale i jakościowym). Czynnikiem podbijającym dynamikę cen owoców i warzyw będą również rosnące koszty transportu oraz cen środków produkcji dla rolnictwa (m.in. środków ochrony roślin oraz nawozów). Przeciwny wpływ będzie miał natomiast zmniejszony eksport owoców i warzyw na Wschód związany z wojną w Ukrainie.

Ostateczna ścieżka cen owoców i warzyw będzie zależeć jednak przede wszystkim od tegorocznych warunków agrometeorologicznych w Polsce i wśród pozostałych ważnych producentów, które będą determinować wielkość zbiorów. Ich pierwszy szacunek poznamy 31 maja.

 

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę