europejskie forum rolników 2025

Brytyjski przemysł trzody chlewnej popiera raport dotyczący edycji genomu UE

9 czerwca 2021
Brytyjski przemysł trzody chlewnej popiera raport dotyczący edycji genomu UE

Brytyjskie Narodowe Stowarzyszenie Świń (NPA) z zadowoleniem przyjęło niedawno opublikowany raport Komisji Europejskiej, otwierający drogę do komercyjnego wykorzystania edycji genomu w Unii Europejskiej.

Badanie dotyczące nowych technik genomicznych (NGT), wykazało, że technologia ta może przyczynić się do bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu”.

Zauważono, że obecne prawodawstwo dotyczące GMO (przyjęte w 2001 r.) nie jest dostosowane do innowacyjnych technologii i utrudnia badania w UE. Z tego też powodu większość prac rozwojowych ma miejsce poza jej granicami.

Komisja rozpocznie teraz szeroki i otwarty proces konsultacji w celu omówienia projektu nowych ram prawnych, uwzględniających metody biotechnologii. - Może to być naprawdę pozytywny krok naprzód, ponieważ europejskie prawodawstwo w tym zakresie jest zdecydowanie najbardziej restrykcyjne.  ,,Mamy nadzieję, że będziemy w stanie skorzystać z możliwości oferowanych przez te technologie, w dodatku z większą spójnością w skali globalnej” – powiedział starszy doradca ds. polityki NPA Rebecca Veale.

Jak podkreśla NPA, edycja genomu może przynieść szereg korzyści w hodowli roślin i zwierząt. Zauważono, że technologia została już wykorzystana na poziomie badawczym do hodowli świń z opornością na zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS) i ASF. Wiele instytucji jest przekonanych, że nowe techniki hodowli i reprodukcji zwierząt mogą zapewnić skuteczne dodatkowe narzędzia, zwiększające zrównoważony rozwój zwierząt w sektorze hodowli.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę