MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Branża drobiarska: duże fermy są dobrze zabezpieczone przed grypą ptaków

8 grudnia 2016
Branża drobiarska: duże fermy są dobrze zabezpieczone przed grypą ptaków
PAP/EPA / NIGEL RODDIS

Duże fermy drobiu są dobrze zabezpieczone przed przedostaniem się wirusa grypy ptaków. Przestrzegane są zasady bioasekuracji - zapewnił w środę PAP dyrektor Krajowej Rady Drobiarskiej Łukasz Dominiak.

Najważniejszą wiadomością dla branży drobiarskiej jest to, że sytuacja z ogniskiem w Deszcznie koło Gorzowa Wielkopolskiego jest opanowana, a zakażony drób został zlikwidowany. Inspekcja weterynaryjna bardzo szybko uporała się z problemem - podkreślił Dominiak.

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach w sobotę potwierdził wirusa H5N8 (tzw. ptasiej grypy) u gęsi. W gospodarstwie tym w dniu pobrania próbek było ok. 600 sztuk tych ptaków.

Dyrektor zaznaczył, że ognisko pojawiło się w stadzie gęsi tj. u gatunku drobiu, który jest utrzymywane na zewnątrz i siłą rzeczy jest najbardziej narażony na kontakt z dzikimi ptakami. Zauważył, że jest to końcówka chowu gęsi, gdyż jest to produkcja sezonowa i w zasadzie trwa do drugiej dekady grudnia.

Istotne jest to, że ognisko nie pojawiło się u drobiu utrzymywanego w zamkniętych obiektach tj. u kurczaków czy indyków. Takie fermy są najbardziej bezpieczne, dlatego nie zgadzamy się z wypowiedzią Ministra Środowiska, który ostatnio wskazywał na konferencji prasowej, iż rzekomo największe zagrożenie wirusem jest właśnie w zamkniętych hodowlach drobiu - podkreślił Dominiak.

Krajowa Rada Drobiarstwa zaleca, aby zwłaszcza w tym okresie przykładać ogromną wagę do stosowania ścisłych zasad bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia grypy ptaków na fermy drobiu. Te osoby, które mają styczność z ptakami i produkcją powinni szczególnie zwracać uwagę na higienę, mycie rąk, wymianę ubrań itp. Przyczyną zakażenia drobiu niestety mogą być ludzie, mający styczność z dzikim ptactwem.

Dominiak odnosząc się do eksportu powiedział, że jeżeli chodzi o UE, to eksport jest niezagrożony, natomiast ograniczenia mogą wystąpić w przypadku krajów pozaunijnych. W związku z tym trzeba przeprowadzić rozmowy z każdym krajem osobno. Taki dialog prowadzić będzie Inspekcja Weterynaryjna. Krajowa Rada Drobiarstwa monitoruje sytuację - powiedział dyrektor.

Ekspertka KRD lekarz weterynarii Aleksandra Porada zauważyła, że branża drobiarska ma już doświadczenie z ptasią grypą. Polska jest czołowym producentem drobiu w UE i znaczącym eksporterem na rynki światowe, dlatego duzi producenci nie mogą sobie pozwolić na nieprzestrzeganie zasad biosekuracji. W związku z czym hodowle są nie tylko zamknięte, ale przede wszystkim sterylne, pasza jest dostarczana automatycznie, a wejście do gospodarstw ograniczone. Stosuje się też maty dezynfekcyjne. Jednak w obecnej sytuacji warto podkreślać konieczność szczególnej uwagi na przestrzeganie powyższych norm.

Czy pojawią się następne ogniska - trzeba mieć nadzieje, że nie, bo stanowiące główne zagrożenie dla hodowli otwartych migracje dzikich ptaków kończą się - zaznaczyła Porada. Podkreśliła też, że wirus nie jest szkodliwy dla człowieka i ludzie nie powinni obawiać się zakażenia.

Wcześniej ptasia grypa wystąpiła w Polsce dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj. Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus stwierdzono jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

(PAP)


POWIĄZANE

Zalety aplikacji Mostbet do obstawiania w Polsce  Zakłady sportowe stają się cor...

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę