INTERNATIONAL BLUEBERRY ORGANIZATION OGŁASZA PROGRAM SZCZYTU 2023 W POLSCE
International Blueberry Organization (IBO) ogłosiła program Szczytu IBO 2023 odzwierciedlający globalny charakter branży borówkowej i jej ambicję, aby borówki stały się „ulubionym superowocem świata”.
Szczyt IBO odbędzie się w Lublinie od 3 do 6 lipca 2023 r. Spotkanie plantatorów z sześciu kontynentów pozwoli na wymianę doświadczeń i wspólną refleksję nad sposobami utrzymania wzrostu borówkowego rynku i poziomu konsumpcji na całym globie, między innymi w ramach sesji zatytułowanej „Borówki ulubionym superowocem świata”. Warto zauważyć, że działania promocyjne prowadzone w Polsce mogą stanowić wzór do naśladowania dla innych krajów, co było jednym z powodów powierzenia naszemu krajowi organizacji tego prestiżowego wydarzenia. Konsumpcja owoców borówki rośnie bowiem o 8% rocznie, a w 2022 r. jadło je 80% Polaków.
Szczyt rozpocznie uroczysta inauguracja polskiego sezonu borówkowego 2023. Zgodnie z sześcioletnią tradycją, degustacji pierwszych owoców dokona najmłodsze dziecko polskich plantatorów – tym razem na oczach całego borówkowego świata. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja IBO Global State of the Blueberry Industry Report. Cort Brazelton, Dyrektor Generalny firmy Fall Creek oraz Colin Fain, Prezes Agronometrics, omówią trendy rynkowe i przedstawią najnowsze dane dotyczące światowej produkcji i handlu niebieskimi owocami.
Prezentacji będzie towarzyszył panel dyskusyjny, którego uczestnicy postarają się odpowiedzieć na kluczowe dla branży pytanie: jaki będzie wpływ dysrupcyjnego wzrostu produkcji w niektórych regionach na przyszłość światowego rynku? W kolejnej sesji zostanie omówiony rozwój produkcji w Polsce, Ukrainie i Turcji.
Bardzo interesująco zapowiada się dyskusja pomiędzy Sorenem Bjornem, Dyrektorem Generalnym Driscoll’s of the Americas oraz Juanem Ignacio Allende, Dyrektorem Generalnym Hortifrut. Przedstawiciele dwóch spośród największych globalnych graczy działających na borówkowym rynku podzielą się prognozami na jego przyszłość. Kolejnym punktem programu będą sesje tematyczne dotyczące innowacji na każdym etapie produkcji: w zakresie nowych odmian, technologii uprawy, mechanizacji zbioru, technologii pozbiorczych czy transportu i logistyki.
Drugi dzień konferencji rozpocznie się od sesji „Poznaj swojego konsumenta”, w trakcie której Felipe Silva z firmy ZurGroup omówi stan bieżący i perspektywy rozwoju konsumpcji owoców borówki na świecie, natomiast prof. em. David Hughes z Imperial College w Londynie wygłosi prelekcję dotyczącą różnic w preferencjach konsumentów w różnych regionach globu.
W ramach sesji „Borówki ulubionym superowocem świata” zostaną przedstawione najbardziej innowacyjne działania promocyjne z kilku kontynentów. Uczestnicy panelu dyskusyjnego zastanowią się, jak można w sposób skoordynowany wykorzystać najlepsze praktyki promocyjne w celu dalszego zwiększania konsumpcji.
Na zakończenie drugiego dnia Mario Steta, Dyrektor Operacyjny EMEA w Driscoll’s of Europe, poprowadzi panel na temat różnych aspektów zrównoważonej produkcji, po którym uczestnicy zapoznają się z wynikami najnowszych badań naukowych nad walorami zdrowotnymi owoców borówki.
Trzeciego dnia zostaną zorganizowane wycieczki na plantacje położone na Lubelszczyźnie. Natomiast 6 lipca wyruszy z Warszawy opcjonalna wycieczka do największego borówkowego gospodarstwa w Europie.
„Szczyt IBO 2023 to bardzo ważne wydarzenie dla globalnej społeczności producentów borówki. Konferencja będzie pierwszą od czterech lat okazją do spotkania się na żywo i wspólnej refleksji nad sposobami, dzięki którym będziemy w stanie zapewnić trwały sukces globalnej branży borówkowej” komentuje Peter McPherson, Prezes IBO. „Z niecierpliwością oczekuję na przykład na dyskusję pomiędzy Sorenem Bjornem i Juanem Ignacio Allende – dwoma liderami sektora. Szczególnie interesujące będą ich refleksje na temat tego, co czeka nas w przyszłości.”
„Szczyt IBO to unikalna okazja dla plantatorów z Polski i Europy Środkowej, aby z pierwszej ręki uzyskać informacje o globalnym rynki borówki. Posiadanie szerszej perspektywy pozwala podejmować bardziej racjonalne decyzje biznesowe w każdym, nawet najmniejszym gospodarstwie. Ponadto zaprezentujemy Polskę jako kraj, gdzie uprawia się najwyższej jakości owoce borówki, na plantacjach o światowym poziomie bezpieczeństwa i technologii produkcji, w sposób zrównoważony. Pokażemy wyjątkowy klimat naszego kraju, sprzyjający uprawie superowoców, a także osiągnięcia w zakresie promocji. Możliwość poznania liderów branży i aspekt networkingowy imprezy są również nie do przecenienia” podkreśla Dominika Kozarzewska z komitetu organizacyjnego.
„Pakiety sponsorskie szybko się wyprzedają – wiele firm jest zainteresowanych przyczynieniem się do sukcesu Szczytu” dodaje Kozarzewska. „Z naszym zespołem można skontaktować się pod adresem email sponsors@ibosummit2023.com.”
Organizatorem Szczytu ze strony polskiej jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki. Partnerami wydarzenia są Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej.
Więcej informacji: www.ibosummit2023.com.
**********
O International Blueberry Organization
International Blueberry Organization to globalna organizacja zrzeszająca liderów wszystkich segmentów branży borówkowej: plantatorów, dystrybutorów, dostawców materiałów i technologii do produkcji oraz innych interesariuszy, w tym jednostki administracji publicznej.
Cele działania organizacji obejmują zdobywanie i dzielenie się wiedzą, budowanie współpracy, przekazywanie informacji, odpowiadanie na bieżące wyzwania, koordynowanie wdrażania rozwiązań oraz wykorzystywanie pojawiających się szans dla branży. Głównym celem istnienia IBO jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju sektora borówkowego. Więcej informacji można uzyskać pod adresem https://www.internationalblueberry.org lub mailowo info@internationalblueberry.org.