Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Biznes i nauka dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców

26 kwietnia 2016

Jest takie miejsce w Poznaniu, w którym zmęczeni codziennymi obowiązkami rodzice mogą odpocząć, zrelaksować się, zadbać o siebie bez obaw o to, co w danej chwili dzieje się z ich niepełnosprawnym dzieckiem. To prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Polsce. Na pewno jedyne w Poznaniu, stworzone przez naukowców, przy ul Rubież 46.


Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci ze Złożoną Niepełnosprawnością „Potrafię Więcej” opiekuje się nie tylko dziećmi. Opiekuje się także ich rodzicami, bo w przypadku trudnych dysfunkcji, jakimi są np. mózgowe porażenie dziecięce czy wrodzone wady układu nerwowego, wsparcia potrzebuje także rodzic czy opiekun chorego dziecka.


- W naszej pracy skupiamy się na opiekunach i rodzicach w takim samym stopniu jak na ich niepełnosprawnych dzieciach – mówi Aleksandra Pilimon, założycielka i prezes Stowarzyszenia Potrafię Więcej.


Stowarzyszenie od ponad roku udziela nowej formy wsparcia. Wraz z utworzeniem sali polisensorycznej rozpoczęły się zajęcia terapeutyczne w oparciu o teorię uważności, która dotyczy bezpośrednio rodziców i ich pracy nad sobą. Jej istotą jest świadome przeżywanie i akceptowanie każdego, także trudnego doświadczenia. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością żyją w ciągłym stresie. Martwią się o dzieci, ich zdrowie, nastrój czy inne aspekty funkcjonowania. Może to powodować zaburzenia lękowe lub nastroju. A stan psychiczny mamy czy taty ma ogromne znaczenie w terapii dziecka.


Dlatego tak ważne jest otoczenie opieką także rodziców niepełnosprawnych dzieci. Wychodząc naprzeciw potrzebom Stowarzyszenia i jego podopiecznych, Poznański Park Naukowo-Technologiczny pomógł stworzyć salę polisensoryczną, miejsce dla rodziców, w którym mogą skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty, porozmawiać z psychologiem czy wziąć udział w zajęciach relaksacyjnych. Ich dzieci w tym czasie przebywają na zajęciach w sali obok. Bo czas, jaki dzieci spędzają na terapii, ma być dla ich rodziców chwilą relaksu i odprężenia.


- Nawiązaliśmy współpracę z dr Hanną Kubiak z UAM, która w ramach swojej pracy naukowej stworzyła autorską koncepcję jak pomagać rodzicom niepełnosprawnych dzieci z wykorzystaniem urządzeń polisensorycznych, opracowała metodologię i wskazała jakie rozwiązania powinny być zastosowane w tzw. sali doświadczania świata. Przeprowadziliśmy analizy rynkowe i dofinansowaliśmy konstrukcję oraz zakup sprzętu – mówi Jan Chełkowski z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w którym Stowarzyszenie ma siedzibę.


Dr Hanna Kubiak przekazała know-how, całokształt wiedzy fachowej i doświadczeń oraz pakiet informacji praktycznych. Pozwoliło to na stworzenie profesjonalnych urządzeń z jednej strony wspomagających rozwój dziecka, a z drugiej ułatwienie rodzicom koncentracji na bieżącym doświadczeniu.


- Zajęcia dla rodziców prowadzone w sali doświadczania świata miały na celu ułatwienie uczestnikom zaangażowania się w koncentrowanie na bieżącym doświadczeniu. Zastosowanie środków audiowizualnych ułatwiało to zadanie. Nasza propozycja stanowiła zaproszenie dla rodziców do pracy własnej, której efekty przychodzą wraz z upływem czasu i dłuższą praktyką, ale są nie do przecenienia: obejmują spadek napięcia i lęku, poprawę nastroju, odejście od zamartwiania się w stronę akceptowania rzeczywistości – tłumaczy dr Hanna Kubiak, psycholog i pedagog z poznańskiego UAM.


W sali polisensorycznej powstały między innymi kurtyna świetlna, kolumny wodne w których dźwięk uwalnia bąbelki powietrza, odpowiednio podświetlona ściana – akwarium czy panel dotykowy wyzwalający dźwięki i kolory, kiedy stanie się w odpowiednim miejscu.


Współpraca Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego z dr Hanną Kubiak to doskonały przykład transferu wiedzy do przedsiębiorstwa i współpracy dla dobra i rozwoju niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów.


- Taka współpraca bardzo nas cieszy – mówi prof. Jacek Guliński, dyrektor PPNT - Mamy nadzieję, że ten wdrożony z powodzeniem prototyp pomoże w leczeniu chorych dzieci, a także przysłuży się rozwojowi badań naukowych – dodaje.


Dr Hanna Kubiak pracuje nad koncepcją uważności w pracy ze stresem matek dzieci z niepełnosprawnością. Dzięki stworzeniu polisensorycznej sali, będzie mogła kontynuować badania naukowe.


Stowarzyszenie Potrafię Więcej jest organizacją pożytku publicznego. Możesz wesprzeć jego działalność przekazując 1% swojego podatku. Wystarczy w formularzu PIT wpisać nr KRS: 0000241411.


***

Stowarzyszenie Potrafię Więcej - Pomaga dzieciom i młodzieży ze złożoną niepełnosprawnością (słabo widzące i niewidome, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z niepełnosprawnością intelektualną, z opóźnionym rozwojem psychoruchowym, z wrodzonymi wadami układu nerwowego). Wspomaga edukację i terapię dzieci i młodzieży uczącej się w przedszkolach i szkołach. Udziela pomocy terapeutycznej rodzinom swoich podopiecznych, oraz pomaga im w staraniach o pozyskanie niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego, czy w rozwiązywaniu codziennych trudności. Prowadzi codzienne zajęcia wychowania przedszkolnego dla dzieci ze złożoną niepełnosprawnością oraz popołudniową świetlicę terapeutyczną „Spotkajmy się”, w czasie której proponuje także zajęcia rehabilitacyjne i arteterapii rodzicom podopiecznych. Szczegółowa oferta zajęć znajduje się na www.wsparcie.org.pl.


Poznański Park Naukowo-Technologiczny - pierwszy tego typu park w Polsce. Od ponad 20 lat tworzy idealne warunki dla osób poszukujących innowacyjnych rozwiązań. Partner w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych i technologicznych w gospodarce. Współpracuje z naukowcami oraz biznesem, łącząc te dwa środowiska. Zapewnia kompleksowe wsparcie dla początkujących przedsiębiorców. Pomaga w procesie pozyskiwania środków unijnych, nawiązywania kontaktów z partnerami zagranicznymi czy wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych lub innowacyjnych. Ofertę uzupełniają nowoczesne, świetnie wyposażone powierzchnie laboratoryjne i biurowe, zaplecze IT, a także wysoko specjalistyczna aparatura badawcza.

Biuro prasowe Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę