aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bezpieczniejsze umowy o usługi finansowe online i przez telefon

25 października 2023
Bezpieczniejsze umowy o usługi finansowe online i przez telefon

Rada Europy przyjęła w poniedziałek dyrektywę dotyczącą umów o usługi finansowe zawieranych na odległość. Jest to ostatni krok w procesie decyzyjnym.

Przyjęty tekst upraszcza dotychczasowe przepisy, zwiększa ochronę konsumentów oraz tworzy równe warunki w przypadku usług finansowych oferowanych online, przez telefon lub poprzez inne formy sprzedaży zdalnej.

Dziś dostosowaliśmy unijne przepisy o usługach finansowych do epoki cyfrowej. Konsumenci, którzy na jednolitym rynku korzystają z nowych produktów i usług finansowych za pomocą telefonu lub komputera, będą teraz lepiej chronieni- powiedział Alberto Garzón Espinosa, p.o. hiszpańskiego ministra konsumentów

Rynek cyfrowy, ochrona cyfrowa

Przyjęta dziś dyrektywa uchyla przepisy z 2002 r. Jednocześnie wprowadza nowe przepisy dotyczące umów o usługi finansowe zawieranych na odległość jako dodatkowy rozdział w dyrektywie o prawach konsumentów, która chroni konsumentów w ramach wszelkiego rodzaju praktyk handlowych. Nowa dyrektywa upraszcza ramy legislacyjne – dzięki niej niektóre artykuły dyrektywy o prawach konsumentów będą miały zastosowanie także do usług finansowych sprzedawanych na odległość.

Dyrektywa w ostatecznej wersji:

  • doprecyzowuje zakres stosowania i siatkę bezpieczeństwa w odniesieniu do usług finansowych
  • ulepsza przepisy o ujawnianiu informacji i unowocześnia obowiązki udzielania informacji przed zawarciem umowy (państwa członkowskie będą mogły wprowadzać surowsze przepisy krajowe w tej dziedzinie)
  • daje konsumentom prawo do zwrócenia się o interwencję człowieka na stronach internetowych, które wykorzystują narzędzia zautomatyzowanej informacji, np. robodoradztwo czy chatboty
  • ułatwia korzystanie z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość – służyć ma temu łatwa do znalezienia funkcja odstąpienia od umowy na interfejsie usługodawcy
  • wprowadza dodatkową ochronę konsumentów przed „zwodniczymi interfejsami” (interfejsami, które mają skłonić użytkownika do podejmowania nieplanowanych działań, np. do zakupu produktów, których nie szukał).

Kontekst

Przegląd dyrektywy z 2002 r. w sprawie sprzedaży konsumentom usług finansowych na odległość jest częścią przedstawionego przez Komisję „Nowego programu na rzecz konsumentów”, który Rada poparła w swoich konkluzjach z 21 lutego 2021 r.

Co dalej?

Rada zatwierdziła dzisiaj stanowisko Parlamentu Europejskiego, co oznacza, że akt ustawodawczy został przyjęty.

Po podpisaniu przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie dwudziestego dnia po publikacji.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę