Rada Europy przyjęła w poniedziałek dyrektywę dotyczącą umów o usługi finansowe zawieranych na odległość. Jest to ostatni krok w procesie decyzyjnym.
Przyjęty tekst upraszcza dotychczasowe przepisy, zwiększa ochronę konsumentów oraz tworzy równe warunki w przypadku usług finansowych oferowanych online, przez telefon lub poprzez inne formy sprzedaży zdalnej.
Dziś dostosowaliśmy unijne przepisy o usługach finansowych do epoki cyfrowej. Konsumenci, którzy na jednolitym rynku korzystają z nowych produktów i usług finansowych za pomocą telefonu lub komputera, będą teraz lepiej chronieni- powiedział Alberto Garzón Espinosa, p.o. hiszpańskiego ministra konsumentów
Przyjęta dziś dyrektywa uchyla przepisy z 2002 r. Jednocześnie wprowadza nowe przepisy dotyczące umów o usługi finansowe zawieranych na odległość jako dodatkowy rozdział w dyrektywie o prawach konsumentów, która chroni konsumentów w ramach wszelkiego rodzaju praktyk handlowych. Nowa dyrektywa upraszcza ramy legislacyjne – dzięki niej niektóre artykuły dyrektywy o prawach konsumentów będą miały zastosowanie także do usług finansowych sprzedawanych na odległość.
Dyrektywa w ostatecznej wersji:
Przegląd dyrektywy z 2002 r. w sprawie sprzedaży konsumentom usług finansowych na odległość jest częścią przedstawionego przez Komisję „Nowego programu na rzecz konsumentów”, który Rada poparła w swoich konkluzjach z 21 lutego 2021 r.
Rada zatwierdziła dzisiaj stanowisko Parlamentu Europejskiego, co oznacza, że akt ustawodawczy został przyjęty.
Po podpisaniu przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie dwudziestego dnia po publikacji.
oprac, e-mk, ppr.pl