Ptak_Waw_CTR_2024

Badania techniczne traktorów i przyczep rolniczych tylko w stacji kontroli pojazdów

17 października 2024
Badania techniczne traktorów i przyczep rolniczych tylko w stacji kontroli pojazdów

Trwa festiwal nieudacznych i nierważnych decyzji koalicji sprawującej władzę. Rząd swoimi nieprzemyślanymi regulacjami "strzela w kolano" rolnikom. Sprawa dotyczy badań technicznych traktorów i przyczep, które do czerwca 2024 roku były możliwe do przeprowadzenia przez autoryzowanego i uprawnionego do badań technicznych specjalisty bezpośrednio w gospodarstwie rolnym.

Rozwiązanie takie miało wiele zalet, a podstawową to było to, że rolnik nie musiał jeździć do odległych niejednokrotnie o kilkadziesiąt kilometrów stacji kontroli pojazdów. Poprzednie przepisy były nie tylko wygodne i i spełniały p;odstawowe kryterium bezpieczeństwa, ponieważ rolnicy niejednokrotnie wykorzystują swoje traktory i przyczepy jedynie do pracy w obrębie swojego gospodarstwa rolnego. Rolnicy nie prowadzą przecież usług transportowych i po drogach publicznych poruszają się jedynie z konieczności do jazdu do swoich pól lub obór czy też farm produkcji zwierzęcej. 

Ustawodawca jednak nie brał pod uwagę, że sama jazda ciągnikiem rolniczym przez kilkadziesiąt kilometrów po drogach publicznych (aby dojechać do stacji kontroli pojazdów) jest nie tylko uciążliwa i wymagająca dla samego rolnika, ale i również niebezpieczna dla samego gospodarza jak i innych uczestników ruchuch drogowego. Niejednokrotnie przecież byliśmy świadkami jak to niecierpliwiu kierowcy trąbią i wymachują rękami wygrażając agresywnie na dojeżdżających do swoich gospodarstw traktorami rolników.

Sprawą postanowił zająć się samorząd rolniczy i zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystosował pismo z zapytaniem do Ministerstwa Infrastruktury o ustalenie stanu faktycznego i przywrócenia możliwości wykonywania przeglądów technicznych maszyn i urządzeń rolniczych w tym traktorów i przyczep bezpośrednio w gospodarstwie rolnym, na miejscu, u rolnika. 

Jak dowiadujemy się ze stron internetowych Izb Rolniczych, w odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie przywrócenia możliwości wykonywania przeglądów technicznych ciągników rolniczych w podstawowych stacjach kontroli pojazdów lub na miejscu w gospodarstwie rolnika, Ministerstwo Infrastruktury, pismem z dnia 11 października 2024 r., przedstawiło następujące wyjaśnienia:

Uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1720) wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1251) w rozdziale 3 Badania techniczne pojazdów umożliwiające przeprowadzanie badania technicznego ciągnika rolniczego oraz ciągnika gąsienicowego o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h, a także przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów, jak również w podstawowej stacji kontroli pojazdów, o ile stacja spełnia wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 84a ust. 1 pkt 1 w zakresie wymiarów stanowiska zewnętrznego.
Przepisy, o których mowa w art. 4 i art. 19 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw, weszły w życie z dniem 1 czerwca 2024 r.
Jednakże, aby przepisy ustawowe mogły zostać wykonane, niezbędne jest wydanie rozporządzeń wykonawczych.
Z dniem 5 września 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów (Dz. U. poz. 1325), które umożliwia przeprowadzanie badań technicznych ciągników rolniczych oraz ciągników gąsienicowych o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej do 40 km/h, a także przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami na stanowisku zewnętrznym, jeżeli stanowisko zewnętrzne stacji kontroli pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t spełnia wymagania, o których mowa w § 17 ust. 2 pkt 2 wyżej wymienionego rozporządzenia.
W celu umożliwienia przeprowadzania badań technicznych przedmiotowych pojazdów w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów niezbędne jest wydanie rozporządzeń, które określą wymagania dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów oraz wyposażenie kontrolno-pomiarowe stosowane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, jak również zakres i sposób przeprowadzania badania technicznego ciągnika rolniczego oraz ciągnika gąsienicowego o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h, a także przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami. Należy zaznaczyć, że takie rozporządzenia nie zostały jeszcze wydane.
Informuję, że w dniu 25 września 2024 r. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie wymagań i wyposażenia dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów. Natomiast projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach znajduje się w procedurze notyfikacji.
Należy dodać, że przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, którzy prowadzili stację kontroli pojazdów przed dniem 1 czerwca 2024 r. i zamierzają przeprowadzać badania techniczne pojazdów, o których mowa w art. 81 ust. 12b oraz art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b i e ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zobowiązani są do uzyskania nowego poświadczenia zgodności wyposażenia i warunków lokalowych, o którym mowa w art. 83 ust. 3 pkt 5 wyżej wymienionej ustawy, które potwierdzi posiadanie wyposażenia kontrolno-pomiarowego stosowanego do przeprowadzania tych badań technicznych przed rozpoczęciem ich wykonywania.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Obecnie 29,7% konsumentów regularnie kupuje w promocjach 20-40% żywności. Główni...

Zyskuje rynek najmu długoterminowego [RAPORT EFL] Pomimo rozwoju różnych środków...

W październiku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Copa-Cogeca, w którym uc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę