Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Azja potrzebuje jaj: Korea Południowa znosi cła

20 grudnia 2021
Azja potrzebuje jaj: Korea Południowa znosi cła

Koreański rząd zadeklarował, że zaczyna skrupulatnie monitorować ceny produktów rolnych przed świętem Księżycowego Nowego Roku. Urzędnicy państwowi uważają, że kontrola zmian  cen jest niezbędna, aby pomóc ustabilizować  narastającą presję inflacyjną przed ważnym tradycyjnym świętem. Na liście najważniejszych towarów, na które gwałtownie rośnie popyt wśród koreańskich konsumentów znalazły się jaja konsumpcyjne.

Koreański rząd zapowiedział, że wznowi import jaj, aby unormować sytuację podażową na rynku wewnętrznym w obliczu rosnącego zagrożenia zwiększenia strat w pogłowiu kur w wyniku grypy ptaków (wirus ponownie pojawił się w trwającym sezonie jesiennym).

W tym miesiącu Korea Południowa sprowadzi ze Stanów Zjednoczonych 30 mln jaj. Istotną informacją dla światowych eksporterów  jest decyzja Korei o przedłużeniu bezcłowego importu jaj o kolejne sześć miesięcy, czyli do czerwca 2022 roku. Zerowe stawki celne będą obowiązywały dla kwoty 100 mln jaj lub produktów jajecznych (w przeliczeniu) miesięcznie. Dla porównania, wcześniejsze cła mieściły się w przedziale 8 - 30 proc. W tym roku już niejednokrotnie donosiliśmy o rosnących cenach i brakach jaj w Korei z powodu HPAI oraz o zniesieniu przez koreański rząd ceł na określony wolumen importowy.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz systematycznie monitorujemy sygnały z rynków azjatyckich o silnym popycie na jaja konsumpcyjne i produkty  przetwórstwa jaj pochodzące z importu. Statystyki unijnego wywozu są dowodem na to, że Korea Południowa i Japonia, są jednymi z najważniejszych państw odpowiadających za wysokie zamówienia z Europy. Z monitoringu prowadzonego przez analityków KIPDiP wynika, że po wrześniu 2021 roku unijny wywóz jaj i przetworów do państw trzecich (z wył. UK) był wyższy o 21,4 proc. w porównaniu do roku 2020 i wyniósł 215,0 tys. ton. Utrzymała się zatem dotychczasowa tendencja wzrostowa. W dalszym ciągu wysyłki napędzał silny popyt ze strony największego odbiorcy, czyli Japonii. Japończycy sprowadzili z UE w analizowanym okresie 59,1 tys. ton, co oznacza aż 18,5 proc. wzrost w porównaniu do roku 2020.

W grupie państw z regionu Azji, które sprowadzały z państw unijnych najwięcej towarów jajecznych była wspomniana wyżej Korea Południowa. Kraj ten zaimportował w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku łącznie 7,8 tys. ton jaj i produktów przetwórstwa, czyli aż o 21,1 proc. więcej niż w roku poprzednim.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

W wakacje br. ruch w pizzeriach spadł rdr. o 10,3%, a w lokalach oferujących kan...

Ostatnie lata przyniosły duży rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem cz...

Uwaga na oszustów podszywających się pod kancelarie prawne. Szczególnie narażeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę