MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Aż o 26% wzrosła ilość ogłoszonych niewypłacalności. Poza rolnictwem!

17 września 2024
Aż o 26% wzrosła ilość ogłoszonych niewypłacalności. Poza rolnictwem!
W 2024 r. sektor ICT znajduje się w punkcie zwrotnym. Perspektywy poprawiają się, ale nasycenie popytu, nasilająca się konkurencja, napięcia geopolityczne i regulacje stwarzają wyzwania dla branży.
 
Oczekuje się, że liczba subskrypcji mobilnych i szerokopasmowych będzie nadal rosła, napędzana wysiłkami na rzecz zwiększenia dostępu szerokopasmowego w gospodarkach rozwijających się oraz wprowadzeniem 5G na dojrzałych rynkach. Połączenia mobilne będą zatem nadal napędzać wzrost przychodów z usług telekomunikacyjnych, podczas gdy połączenia stacjonarne pozostaną na ścieżce spadkowej. Poza telekomunikacją, innowacje i transformacja cyfrowa nadal napędzają wzrost w całej branży ICT. Inwestycje w systemy komunikacyjne, przetwarzanie w chmurze, cyberbezpieczeństwo, analitykę danych i sztuczną inteligencję (AI) przyspieszyły w ostatnich latach.
 
Branża ICT nie jest odporna na czynniki zewnętrzne i wydaje się szczególnie podatna na rosnące ryzyko geopolityczne. Branża technologiczna znalazła się w czołówce rosnących napięć na linii USA-Chiny. Zagrożenia dla branży wiążą się również z rosnącym nadzorem regulacyjnym na głównych rynkach ICT. W szczególności duże firmy technologiczne stoją w obliczu wzmożonej kontroli w zakresie ochrony danych, opodatkowania i kwestii antymonopolowych.
 
 
Transparentność ogranicza ryzyko
 
W dobie globalizacji firmy z branży ICT często polegają na rozległych, wzajemnie połączonych łańcuchach dostaw obejmujących wiele krajów. Napięcia geopolityczne - obok klęsk żywiołowych i cyberataków na dużą skalę - zakłócają te łańcuchy dostaw. Brak transparentności w sieciach dostaw może być katastrofalny w skutkach. Kompleksowa informacja ma kluczowe znaczenie dla identyfikacji i reagowania na pojawiające się zagrożenia, zanim dojdzie do ich eskalacji.
 
Jednym ze szczególnie istotnych zagrożeń dla zaopatrzenia jest duża zależność firm ICT od Chin w zakresie surowców. Na przykład: Chiny produkują 98% światowego galu - surowca o krytycznym znaczeniu dla produkcji półprzewodników i diod elektroluminescencyjnych (LED).
 
Ten niemal monopol sprawia, że firmy z branży ICT są narażone na zakłócenia dostaw spowodowane kwestiami geopolitycznymi i coraz bardziej złożoną dynamiką handlu międzynarodowego. Skoki popytu na materiały prowadzą do niedoborów, które z kolei prowadzą do wąskich gardeł, spirali kosztów i opóźnień w produkcji.
 
Analizując dane historyczne i bieżące warunki rynkowe, firmy z branży ICT mogą wykorzystywać informacje biznesowe do identyfikowania wczesnych sygnałów ostrzegawczych i zabezpieczania odporności swoich łańcuchów dostaw.
 
 
Wzrost wspierany przez informacje biznesowe
 
Pomimo wszystkich kwestii geopolitycznych wpływających na firmy z branży ICT w 2024 r., nadal jest to czas bezprecedensowych możliwości.
 
Sztuczna inteligencja i maszynowe uczenie nadal oferują ogromny potencjał wzrostu w obszarach takich jak automatyzacja i analiza danych, w sektorach takich jak opieka zdrowotna, finanse i obsługa klienta.
 
Wraz z dalszą migracją firm do chmury, rośnie również zapotrzebowanie na infrastrukturę chmurową i rozwiązania hybrydowe. Przetwarzanie brzegowe - które przybliża przetwarzanie danych do źródeł danych - również stwarza możliwości zmniejszenia opóźnień i poprawy wydajności.
 
Wraz z ewolucją cyberzagrożeń rośnie również zapotrzebowanie na zaawansowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Firmy z branży ICT opracowują innowacyjne produkty chroniące przed zagrożeniami takimi jak ransomware, phishing i naruszenia danych.
  
W międzyczasie globalne wdrażanie sieci 5G przyspiesza wdrażanie IoT i oferuje firmom ICT możliwości tworzenia rozwiązań dla inteligentnych miast, zintegrowanych pojazdów i automatyki przemysłowej.
 
Do tego dochodzi rosnący na całym świecie nacisk na zrównoważony rozwój, który oferuje potencjał do opracowywania energooszczędnych rozwiązań ICT, technologii inteligentnych sieci oraz systemów monitorowania i zmniejszania śladu węglowego.
 
Firmy z branży ICT mają wiele możliwości rozwoju w 2024 roku. Aby jednak napędzać i zabezpieczać ten wzrost, firmy muszą być świadome kwestii geopolitycznych, które mogą go utrudniać. Firmy ICT nie mogą kontrolować tych kwestii, ale mogą skutecznie chronić się przed ryzykiem związanym z dostawami i ryzykiem kredytowym, które z nich wynika. Kluczem do tego są odpowiednie narzędzia informacji biznesowej.  

POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę