Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żywność: kierunek Bliski Wschód

3 grudnia 2015
,,Rzeczpospolita'' podała, że Bliski Wschód to perspektywiczny region dla eksporterów branży spożywczej Ponad 57 proc. polskiego eksportu na kontynent afrykański trafia do Algierii, Egiptu, Libii, Maroka, Sudanu i Tunezji
W drugim kwartale 2014 roku eksport towarów wyniósł 38,83 mld euro i był o 6,1 proc. wyższy niż w tym samym czasie przed rokiem - podał w środę NBP w kwartalnych danych bilansu płatniczego. W tym samym czasie o 8,2 proc. zwiększył się import, sięgając 38,76 mld euro.

Według GUS pierwsze półrocze 2014 r. przyniosło 5,4-proc. wzrost eksportu szacowanego na 80 mld euro. Przy tym zdecydowanie lepsze wyniki osiągnięto w przypadku krajów rozwiniętych gospodarczo, do których eksport zwiększył się o 7,2 proc., do 66,9 mld euro. Natomiast na mniejszym niż przed rokiem eksporcie do krajów rozwijających się i słabiej rozwiniętych zaważył spadek sprzedaży do Rosji - o 10,7 proc. i na Ukrainę - o 26,4 proc.
Jak informuje Rzeczpospolita w nadchodzących miesiącach najważniejszym rynkiem eksportowym będzie nadal Europa Zachodnia i kraje Unii Europejskiej. Za to problemem będzie zahamowanie spadku sprzedaży polskich towarów na rynkach wschodnich. Eksport do trzech krajów: Rosji, Ukrainy i Białorusi, liczonych łącznie skurczy się w tym roku o przynajmniej 15 proc. Spadki dotkną nie tylko producentów żywności, ale także sprzęt transportowy, produkty chemiczne, meble, sprzęt AGD.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę