,,Rzeczpospolita'' podała, że Bliski Wschód to perspektywiczny region dla eksporterów branży spożywczej Ponad 57 proc. polskiego eksportu na kontynent afrykański trafia do Algierii, Egiptu, Libii, Maroka, Sudanu i Tunezji
W drugim kwartale 2014 roku eksport towarów wyniósł 38,83 mld euro i był o 6,1 proc. wyższy niż w tym samym czasie przed rokiem - podał w środę NBP w kwartalnych danych bilansu płatniczego. W tym samym czasie o 8,2 proc. zwiększył się import, sięgając 38,76 mld euro.
Według GUS pierwsze półrocze 2014 r. przyniosło 5,4-proc. wzrost eksportu szacowanego na 80 mld euro. Przy tym zdecydowanie lepsze wyniki osiągnięto w przypadku krajów rozwiniętych gospodarczo, do których eksport zwiększył się o 7,2 proc., do 66,9 mld euro. Natomiast na mniejszym niż przed rokiem eksporcie do krajów rozwijających się i słabiej rozwiniętych zaważył spadek sprzedaży do Rosji - o 10,7 proc. i na Ukrainę - o 26,4 proc.
Jak informuje Rzeczpospolita w nadchodzących miesiącach najważniejszym rynkiem eksportowym będzie nadal Europa Zachodnia i kraje Unii Europejskiej. Za to problemem będzie zahamowanie spadku sprzedaży polskich towarów na rynkach wschodnich. Eksport do trzech krajów: Rosji, Ukrainy i Białorusi, liczonych łącznie skurczy się w tym roku o przynajmniej 15 proc. Spadki dotkną nie tylko producentów żywności, ale także sprzęt transportowy, produkty chemiczne, meble, sprzęt AGD.