W ostatnim czasie, rolnictwo stało się jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Przez szereg lat traktowane po macoszemu, dziś staje się tematem z pierwszych stron gazet. Trudno się temu dziwić, w końcu populacja kuli ziemskiej liczy już ponad 7 miliardów. Dodatkowo, poza produkcją żywności, rolnictwo staje się fabryką dostarczającą biopaliwa. Doskonale w tę tematykę wpisuje się rzepak, którego areał w Polsce od lat dziewięćdziesiątych wzrósł niemal dwukrotnie. Stało się to głównie wskutek wysokiego zapotrzebowania na ten surowiec, bowiem w ostatnim czasie światowa produkcja rzepaku jest niższa niż zapotrzebowanie na ten drogocenny surowiec. Wszystko to sprawia, że ceny towaru nie powinny podlegać zbyt dużym wahaniom w najbliższym czasie.
Firma Syngenta, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów rzepaku, stworzyła szeroką ofertę środków ochrony roślin. Jednym z nich jest Toprex 375 SC – pierwszy regulator wzrostu oraz fungicyd w jednym. Stanowi on ciekawą kompozycje dwóch substancji aktywnych, z których jedna jest fungicydem, natomiast druga działa jako regulator wzrostu. Środek zalecany jest do stosowania zarówno jesienią, jak i wiosną. W obu terminach spełnia nieco inną rolę.
Jesienna ochrona plantacji preparatem Toprex 375 SC zwiększa przezimowanie roślin, powodując lepsze ukorzenianie się roślin, poprawia grubość szyjki korzeniowej, hamuje pąk wierzchołkowy przed nadmiernym wyrastaniem oraz pobudza wytwarzanie liści. Poza działaniem regulacji wzrostu, jesienne zastosowanie preparatu chroni przed takimi chorobami, jak sucha zgnilizna kapustnych oraz czerń krzyżowych. Toprex 375 SC jesienią stosujemy w dawce 0,3 l/ha, w fazie 4- 6 liści.
Działanie środka wiosną ma nieco inny charakter. Powoduje ono głównie wyrównanie pędów bocznych z pędem głównym, równomierne zakwitanie łanu i jednoczesne dojrzewanie łuszczyn oraz zapobieganie wyleganiu. Ponadto, środek działa zapobiegawczo oraz interwencyjnie na takie choroby, jak sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych oraz szara pleśń.
W czasie opadania pierwszych płatków kwiatowych oraz bezpośrednio po tym okresie, na plantacjach pojawia się inna bardzo groźna choroba rzepaku - zgnilizna twardzikowa, która często dziesiątkuje plantacje pod koniec okresu wegetacji. Do kontroli zgnilizny twardzikowej, czerni krzyżowych oraz szarej pleśni, firma Syngenta rekomenduje preparat Amistar 250 SC, który w zależności od kontrolowanej choroby stosuje się w dawce 0,8 – 1 l/ha, już od początku kwitnienia rzepaku. Preparat Amistar 250 SC charakteryzuje się najdłuższym okresem działania w klasie fungicydów okołokwitnieniowych, ponieważ działa do 8 tygodni. Poza ochroną plantacji przed chorobami, preparat Amistar 250 SC zwiększa również wysokość i jakość plonu poprzez efekt wzmożonej fotosyntezy (efekt zieloności).
9072747
1