Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zwolnienia nie ominą urzędników KRUS

5 stycznia 2016
Senatorowie nie chcą, aby kolejne urzędy uniknęły redukcji zatrudnienia. Chcą, aby musiały je też przeprowadzić te, które mają specjalne certyfikaty jakości, np. KRUS czy Ministerstwo Gospodarki.

Pracownicy cywilni policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej nie muszą obawiać się zwolnień. Do tej listy mogą jeszcze dołączyć urzędnicy pracujący w Służbie Więziennej. Może się tak stać, bo pod ochronę chcą ich wziąć senatorowie, którzy zajmują się na rozpoczętym wczoraj posiedzeniu uchwaloną przez Sejm 3 grudnia 2010 r. ustawą o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych w latach 2011 – 2013.

To jedna z czterech poprawek do ustawy, które zaproponowali senatorowie. Dziś będą głosowali nad ich przyjęciem, a już jutro posłowie mają ostatecznie zdecydować, czy poprawki zostaną uwzględnione.

– Zgłoszona poprawka o wyłączenie służby więziennej to wniosek mniejszości, i mimo że została zgłoszona przez senatora PO, może zostać odrzucona – mówi Mieczysław Augustyn, senator, sprawozdawca komisji.

Dodaje, że pozostałe trzy poprawki, które ograniczają ochronę, powinny zostać przyjęte. Senatorowie nie zgadzają się na wyłączenie z redukcji zatrudnienia tych urzędów, które do końca grudnia wprowadzą system zarządzania jakością zgodnie z wymaganiami Normy PN-EN ISO 9001: 2009 i system przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym. Certyfikaty te mają m.in.: Ministerstwo Gospodarki, Sprawiedliwości, kilka urzędów wojewódzkich, a także KRUS i ARiMR.

– W całej mojej karierze pracy w Senacie nie zdarzyło się, aby wicepremier zabiegał podczas prac komisji o niezmienianie ustawy. A taka sytuacja zdarzyła się, gdy Waldemar Pawlak prosił senatorów, aby nie likwidowano możliwości wyłączenia z redukcji urzędów, gdzie funkcjonują określone normy jakości – mówi Mieczysław Augustyn.

Wskazuje, że argumenty wicepremiera nie przekonały senatorów. Co więcej, chcą też wyłączenia z ochrony cywilnych pracowników prokuratury.

Senatorowie opowiadają się także za złagodzeniem sankcji dla szefów urzędów, którzy nie dopełnią obowiązków związanych z redukcją zatrudnienia. Posłowie chcą, aby szef urzędu, który nie przeprowadzi co najmniej 10 proc. redukcji, podlegał karze nagany lub pieniężnej. Senatorowie zaproponowali, aby za nieterminowe przekazanie premierowi informacji zwolnieni byli z kary pieniężnej.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę