Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zwiększenie efektywności wsparcia rolnictwa

31 grudnia 2007
W dniach 12-13 grudnia br. w Hotelu „Gromada” w Przemyślu odbyła się zorganizowana przez Podkarpacką Izbę Rolniczą konferencja na temat „Zwiększenie efektywności wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich Podkarpacia w ramach PROW 2007-2013”. Konferencja była I etapem realizacji zakrojonego na szeroką skalę projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, którego głównym celem jest promocja i upowszechnienie informacji o PROW na lata 2007-2013. W konferencji uczestniczyło ponad 200 osób.

Główną grupę stanowili rolnicy – działacze samorządu rolniczego, doradcy, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz przedstawiciele instytucji obsługujących rolnictwo. Konferencję prowadził Pan Stanisław Bartman – Prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.
    Zgodnie z zasadą „nie ma przyszłości bez przeszłości” w pierwszym dniu konferencji pierwszy referat wygłosił Pan Marian Drzał – Kierownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W referacie „Aktualny stan podkarpackiego rolnictwa oraz ocena wykorzystania środków pomocowych w ramach PROW i SPO na lata 2004-2006” prelegent wskazał najistotniejsze zmiany, jakie zaszły w podkarpackim rolnictwie w czasie 3 lat trwania programów pomocowych, a są to: spadek powierzchni gruntów ugorowanych, spadek liczby gospodarstw małych, niewydolnych ekonomiczne, przy jednoczesnym wzroście liczy gospodarstw towarowych, wzrost liczby gospodarstw posiadających standardy weterynaryjne, wzrost liczby gospodarstw preferujących ekologiczne metody uprawy roślin i hodowli zwierząt. Zmianą profili gospodarstw towarzyszą zmiany oblicza podkarpackiej wsi. Podkarpacka wieś to wieś posiadająca dobre drogi, kanalizację, wodociągi, obiekty sportowe i kulturalne. Pan Drzał podkreślił, że zmiany powinny iść właśnie w tym kierunku. Nakreślił wielofunkcyjny model wsi. Gospodarstwa zaś powinny, wykorzystując zasoby naturalne, specjalizować się w produkcji mleka, żywca wołowego, uprawie zbóż, rzepaku, owoców i warzyw. I również rozwojowi tych celów powinny służyć środki z PROW 2007-2013.

     
   


    Po tak określonej wizji rozwoju podkarpackiego rolnictwa i wsi przedstawiciele Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pani Magdalena Majewska i Pan Mirosław Grabowski przystąpili do prezentacji działań Osi 1 i 3. I tak po kolei omówili: ułatwianie startu młodym rolnikom, modernizację gospodarstw, zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej oraz odnowę i rozwój wsi. Omówienie każdego następnego działania poprzedzone było dyskusją nad poprzednim. Uczestnicy zadawali wiele szczegółowych pytań, zgłaszali wnioski i propozycje rozwiązań. W wielu wątpliwych przypadkach uzyskiwali wyjaśnienia bezpośrednio od Pana Józefa Flagi – Z-cy Dyrektora ARiMR, czy Pani Zdzisławy Pawliny – Z-cy Dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Podczas ogłaszanych przerw kawowych dyskusje toczyły się zarówno na sali wykładowej jak i na korytarzu, gdzie rolnicy mieli bezpośredni kontakt z wykładowcami i przedstawicielami instytucji obsługujących rolnictwo. Nie obeszło się również bez pytań kierowanych do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii – Pana Mirosława Welca i Pana Andrzeja Szczepańskiego – Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego. Zgłaszane uwagi dotyczyły ptasiej grypy i choroby Aujeszkyego świń w przypadku Lekarza Wojewódzkiego, kwotowania produkcji mleka, rekompensat za zaprzestanie produkcji mleka w przypadku Dyrektora ARR.
    Pierwszy dzień konferencji zakończony został uroczystą kolacją, w której uczestniczył również Pan Mirosław Karapyta – Wojewoda Podkarpacki. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Pan Wojewoda zadeklarował wolę współpracy z samorządem rolniczym i pomoc w rozwiązywaniu problemów, które są dniem codziennym rolników.

    Drugi dzień konferencji został rozpoczęty wykładem Pana Tadeusza Płoszaja – Kierownika Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pan Płoszaj omówiła Oś 4 PROW – LEADER-a. Szczególny nacisk położył na cel, jakiemu ma służyć LEADAR – ograniczeniu wyludniania się obszarów wiejskich poprzez uruchomieni środków finansowych na realizacje potrzeb rekreacyjno-kulturalnych, religijnych społeczności lokalnej i szeroko pojętą promocję regionu.
Natomiast Pani Agnieszka Szmuc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła pozostałe działania Osi 1 PROW na lata 2007-2013, a były to: renty strukturalne, szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie, korzystanie z usług doradczych przez rolników, uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności, działania informacyjne i promocyjne, grupy producentów rolnych.
Zaś Pan Rafał Jakim również z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawił wszystkie działania Osi 2 PROW, a to: wspieranie gospodarstw na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), programy rolnośrodowiskowe, zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne, odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonej przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych. I tak jak dnia poprzedniego, prelekcje wzbudziły wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza tych działań, które są kontynuacją PROW 2004-2006. I znowu zadawano pytania, zgłaszano wnioski …
    Ostatnie wystąpienia należały do Pana Stanisława Glazara - Z-cy Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Pana Andrzeja Szepańskiego z ARR i Pana Wiesława Kubickiego – Delegata na Walne Zgromadzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Pan Glazar bardzo szczegółowo omówił program uwalniania Polski od choroby Aujeszkyego świń oraz przypomniał o regułach, których stosowanie przyczyni się do ograniczenia rozprzestrzeniania się ptasiej grypy, udzielił również odpowiedzi na wiele pytań związanych z tymi zagadnieniami.
Natomiast Pan Szczepański omówił działania, jakimi zajmowała się Agencja Rynku Rolnego w mijającym roku. Udzielił również odpowiedzi na wiele pytań związanych z dopłatami do kwalifikowanego materiału siewnego, kwotowaniem produkcji mleka itd.
    Wiele pozytywnych emocji wywołało wystąpienie Pana Wiesława Kubickiego, który podzielił się ustaleniami, jakie zapadły podczas posiedzenia Zarządu KRIR z udziałem Wicepremiera Pana Waldemara Pawlaka i Ministra Rolnictwa Pana Marka Sawickiego. Podczas posiedzenia została z obu stron zadeklarowana wola współpracy, przygotowywana nowelizacja ustawy o izbach rolniczych da im większe kompetencje, „zostaną naprawione” o ile pozwoli na to ustawodawstwo unijne zapisy PROW na lata 2007-2013, będzie uregulowana sprawa doradztwa.
    Optymizm, jaki wywołały informacje Pana Kubickiego został podgrzany przez Pana Bartmana, który złożył wszystkim uczestnikom konferencji życzenia świąteczno-noworoczne.
Dwudniowa konferencja została zakończona obiadem.

    Można by się było zastanowić, czy takie konferencje mają sens? Sądząc po ilości zebranych uczestników, zainteresowaniu prezentowanymi tematami, reakcją słuchaczy, mnogością zgłoszonych wniosków, zadanych pytań i uzyskanych odpowiedzi na miejscu – tak.     Wrażliwość na zgłaszane problemy i wola ich rozwiązania przez ograny decyzyjne może spowodować, że dostępność środków pomocowych wzrośnie, co niewątpliwie wpłynie na rozwój rolnictwa na Podkarpaciu i zmianę oblicza naszych wiosek.

Pokłosie dwudniowej konferencji to:
1)wniosek o uproszczenie formularzy druków, załączników oraz procedur przy ubieganiu się o środki pomocowe z działań PROW,
2)zgłoszona potrzeba nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym – produkcja win w gospodarstwie rolnika (do określonego poziomu) powinna odbywać się poza składem podatkowym,
3)zgłoszona potrzeba nowelizacji rozporządzeń:
a)ułatwianie startu młodym rolnikom – minimalna powierzchnia gospodarstwa utworzonego przez młodego rolnika powinna stanowić co najmniej średnią powierzchnię dla województwa (w przypadku Podkarpacia 4,38 ha - dane ARiMR za rok 2007),
b)modernizacja gospodarstw – dać możliwość przejścia na rentę strukturalną beneficjentom korzystającym z tego działania w czasie trwania 5 letniego okresu zobowiązania po przejęciu zobowiązań przez następcę, wykreślić zapisy dyskryminujące rolników ze względu na wiek i na położenie gospodarstwa,
c)renty strukturalne – zwiększyć kwotę najniższej renty strukturalnej,
4)wniosek o zwiększenie puli środków na działanie „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” na lata 2008-2013 na Podkarpacie,
5)wniosek o upublicznianie treści rozporządzeń, wzorów wniosków i załączników na długo przed ogłoszeniem naboru wniosków na uruchamiane działania, aby rolnik mógł się z nimi zapoznać i przegotować stosowne dokumenty bez zbędnego pośpiechu,
6)zgłoszona potrzeba nowelizacji ustawy Prawo łowieckie – szkody powinny być wypłacane przez Ministra Środowiska – właściciela zwierzyny łownej,
7)zgłoszona potrzeba zorganizowania spotkania rolników z władzami województwa w celu jednoznacznego określenia kierunku rozwoju rolnictwa na Podkarpaciu i opracowania programów.
8)zgłoszona potrzeba nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa – zwrot powinien nastąpić jednorazowo za cały rok.
9)potrzebę wyjaśnienia zasad rozliczania się z osiągnięcia celów cząstkowych działania Wsparcie gospodarstw niskotowarowych z drugiego naboru wniosków .

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę