Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zwiększają się kontrole rybackich jednostek pływających na południowym Bałtyku

5 stycznia 2016

W ubiegłym tygodniu Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, podpisał porozumienie z ppłk. Leszkiem Elasem, komendantem głównym Straży Granicznej. Porozumienie dotyczy wymiany informacji o statkach rybackich na polskich obszarach morskich.

Celem porozumienia jest zapewnienie sprawnego i skutecznego współdziałania w zakresie zadań dotyczących nadzoru nad eksploatacją polskich obszarów morskich. Szczególnie dotyczy to przestrzegania przez statki rybackie przepisów obowiązujących na tych obszarach oraz kontroli i nadzoru nad połowami.

Porozumienie obejmuje także monitorowanie ruchu statków rybackich podnoszących banderę zarówno polską, jak i obcą.

- Głównym zadaniem obu stron będzie synchronizacja poszczególnych systemów należących do Ministerstwa Rolnictwa i Straży Granicznej, a także wymiana informacji - wyjaśnia Małgorzata Książyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - W ramach integracji obu systemów będzie wykonany interfejs wymiany danych oraz zostaną zainstalowane i uruchomione w Centrum Monitorowania Rybołówstwa w Gdyni urządzenia umożliwiające transmisję danych. Udostępnione zostaną także Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi automatycznie informacje zawarte w systemie Straży Granicznej, w części dotyczącej statków rybackich.

Resort rolnictwa ma już jeden system nawigacyjny pozwalający na kontrolowanie jednostek rybackich. System znajduje się w Centrum Monitorowania Rybołówstwa w Gdyni. Dodatkowo na każdej jednostce rybackiej znajduje się specjalny nadajnik. Minister Sawicki zapewnia, że nowoczesny system poprawi skuteczność kontroli połowów rybackich.

- Nasza współpraca ze Strażą Graniczną pozwoli na lepsze monitorowanie jednostek rybackich. Dzięki niej będziemy mogli skuteczniej rozwiązywać problemy naszego rybołówstwa. W poprzednich latach mieliśmy problemy z określeniem wielkości wykorzystania kwoty połowowej. Teraz nasze wyliczenia są zbieżne z wyliczeniami Komisji Europejskiej - mówił podczas spotkania minister rolnictwa.

Faktycznie, limity połowowe i ich wykorzystanie zazwyczaj wywołują wiele emocji, bo są kraje, w tym między innymi Polska, które nie chcą się godzić na ograniczenia. Tymczasem Bruksela jest nieugięta, gdy chodzi o przestrzeganie limitów. Jeśli są przekraczane, wydaje zakaz połowów. W tej sprawie Polska jest na cenzurowanym, bo nasi rybacy już nieraz byli oskarżani o przeławianie.

A według Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES), oba stada dorszy - na łowisku zachodnim i na wschodnim - są zagrożone. W stadzie zachodnim (na zachód od Darłowa) jest o połowę mniej dorszy niż było w latach 70. Przez ostatnie 9 lat tylko niewielka część tego gatunku ryb osiągała dojrzałość płciową.

 


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę