Jak podał Nasz Dziennik, zaniepokojenie brakiem jakichkolwiek działań i rozmów w sprawie zabezpieczenia gwarancji pracowniczych, rozwoju i nowych inwestycji wyraził Komitet Obrony Zakładów Azotowych „Puławy” w specjalnym stanowisku wystosowanym do Mikołaja Budzanowskiego, ministra Skarbu Państwa.
Stanowisko Komitetu związane jest z ustaloną na 14 listopada br. datą podpisania Umowy Konsolidacyjnej pomiędzy zarządami firmy Grupy Kapitałowej Tarnów i Grupy Puławy.
Komitet Obrony Zakładowej zażądał także dopełnienia obietnicy złożonej przez przedstawicieli resortu Skarbu Państwa, że zostanie utrzymany w niezmienionej formie zakładowy układ zbiorowy pracy wraz ze wszystkimi zapisami dodatkowymi istniejącymi w Puławach. Komitet żąda, by taki zapis znalazł się w umowie konsolidacyjnej.
„Ponadto żądamy umieszczenia w ww. umowie gwarancji zatrudnienia na obecnym poziomie” – czytamy w stanowisku przesłanym NaszemuDziennikowi.pl.
Jednocześnie związkowcy zauważyli, że odpowiedź, jakiej udzielił minister na interpelację poseł Małgorzaty Sadurskiej (PiS), wzbudziła ogromne zaniepokojenie w ZAP.
Szef resortu Skarbu Państwa wyjaśnił posłance PiS, że „struktura zatrudnienia będzie przedmiotem uzgodnień pomiędzy ZAT i ZAP najpóźniej w terminie 30 dni kalendarzowych od daty rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego ZAT”.
Słowa ministra Budzanowskiego – jak podkreślił Komitet – „odebrano jako zapowiedź możliwej restrukturyzacji, która pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia i zwolnienia grupowe”.
„Uważamy, że przyszła konsolidacja winna być wyłącznie stymulatorem rozwoju naszej firmy, a nie procesem powolnej likwidacji i utraty silnej pozycji rynkowej Grupy Puławy" – napisali związkowcy
Do Komitetu Obrony Zakładowej wchodzą przedstawiciele: NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowej Organizacji Związku Zawodowego Inżynierów i Techników, Międzynarodowego Związku Zawodowego Pracowników oraz Związku Zakładowego Kadra-Azoty.
5643627
1