Jak podaje FAMMU/FAPA, CIUS czyli europejski związek sektora spożywczego wykorzystującego cukier pozytywnie odniósł się do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zniesienia kwot produkcyjnych na cukier.
Zdaniem związku proces deregulacji tego sektora powinien odbyć się bez opóźnień i być połączony ze zmniejszeniem ceł do poziomu, który stymulowałby konkurencję na rynku i zapewnił lepsze bezpieczeństwo zaopatrzeniowe.
Z kolei ESRA - europejski związek sektora rafinacyjnego podkreśla, że w propozycji brakuje jasnych zapisów dotyczących sprawiedliwego i równego traktowania sektora rafinacji cukru i produkcji cukru z trzciny cukrowej z sektorem opartym na burakach cukrowych. ESRA opowiada się między innymi za stałym zniesieniem cła dla importu cukru w ramach Koncesji CXL (676 tys. ton cukru z krajów trzecich przy obniżonym do 98 €/t cle) CIBE - europejski związek plantatorów buraka cukrowego, na razie oficjalnie nie skomentował najnowszej propozycji.
W oświadczeniu wydanym przed publikacją dokumentu KE uznał jednak, żwydłużenie o rok obowiązywania systemu kwot produkcyjnych (ten zapis nie znalazł się ostatecznie w propozycji) jest zbyt krótkim okresem przejściowym, a samo zniesienie kwot produkcyjnych nie jest dobrym rozwiązaniem dla sektora.
Zdaniem CIBE, system kwotowania i cenę minimalną należałoby utrzymać do 2020 r. Pozwoli to zapewnić właściwe zbilansowanie
unijnego rynku cukru poprzez uniezależnienie go od dużej zmienności cen na światowym rynku i pozwoli na zapewnienie właściwego dochodu plantatorom i producentom cukru.