FAMMU/FAPA informuje, że według danych Komisji Europejskiej, w pierwszej połowie br. eksport jaj i przetworów jajecznych z UE na rynki krajów trzecich zwiększył się niemal o połowę do ok. 107 tys. ton. W tym samym czasie ponad dwukrotnie zmniejszył się import spoza ugrupowania do ok. 8,5 tys. ton, dzięki czemu dodatnie saldo w handlu z krajami trzecimi prawie dwukrotnie wzrosło do 98,5 tys. ton.
W strukturze towarowej wywozu największy udział miały suszona albumina jaja (52,4 tys. ton) oraz jaja spożywcze (44,2 tys. ton). Największymi rynkami zbytu dla unijnych jaj i przetworów były tradycyjnie Japonia i Szwajcaria. Do Japonii wysyłano z UE wyłącznie suszone przetwory jajeczne, a ich sprzedaż zwiększyła się w I półroczu br. o 35 proc.
Do Szwajcarii trafiały głównie unijne jaja spożywcze, lecz ich wywóz zmniejszył się o 8 proc. Wysoką dynamikę charakteryzował w tym czasie eksport do Angoli (+311 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+231 proc.), Izraela (+749 proc.) i Omanu (+181 proc.).
Dostawy jaj i przetworów do Rosji i na Ukrainę zwiększyły się odpowiednio o 5 proc. i 4 proc. Głównymi eksporterami jaj i przetworów na rynki krajów trzecich były Holandia, Włochy, Francja, Niemcy i Polska. Eksport polskich jaj i przetworów poza UE zwiększył się trzyipółkrotnie wobec pierwszego półrocza 2010 r., w strukturze wywozu dominowały jaja spożywcze, ich największym odbiorcą był Hongkong.