W Auli Kryształowej SGGW odbył się X Zjazd Delegatów Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej, w którym udział wzięło 300 delegatów Związku z terenu całego kraju.
W trakcie Zjazdu, który odbył się pod hasłem „Edukacja dla przedsiębiorczości”, delegaci dyskutowali na temat roli Związku w procesie wspierania rozwoju obszarów wiejskich.
Za największe zagrożenie dla polskiej wsi w następnych latach uznano rosnące bezrobocie i migrację zarobkową młodych ludzi ze wsi, które w perspektywie kilku najbliższych lat mogą doprowadzić do degradacji obszarów wiejskich jeżeli chodzi o infrastrukturę społeczną i ekonomiczną polskiej wsi.
Zjazd Delegatów ZMW określił 4 strategiczne obszary aktywności Związku w najbliższych latach tj. przedsiębiorczość, edukacja pozaszkolna, rolnictwo i samorząd lokalny. W tych obszarach związek będzie aktywnie wspierał rozwój obszarów wiejskich.
Związek podsumował także swoje dotychczasowe osiągnięcia w zakresie integracji polskiej wsi z Unią Europejską . Związek Młodzieży Wiejskiej jako pierwsza organizacja na wsi poparła integracje Polski z UE.
„Dzisiaj aktywnie włączamy się proces pozyskiwania środków UE dla gospodarstw rolnych, przedsiębiorców a także samorządów. Konkretne działania – wymierne efekty” – mówił podczas Zjazdu były już prezes Związku Młodzieży Wiejskiej, Artur Ławniczak.
Zjazd wybrał też nowe władze Związku. Nowym Prezesem Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej został Michał Modrzejewski. Ekonomista z wykształcenia ( Uniwersytet Łódzki), lat 28 – od 15 roku życia działacz LZS, OSP. Twórca Łódzkiej Rady Akademickiej ZMW, Wiceprzewodniczący Polskiej Rady Młodzieży.
„Nam nie chodzi o żadne specjalne darowizny czy przywileje – lecz o podstawowe prawa! Prawo do równego dostępu do edukacji, prawo do bezpłatnego korzystania z najnowszych zdobyczy cywilizacyjnych.”
Nowy Prezes ZMW zapowiedział zdecydowana walkę z administracyjnym przekształcaniem obszarów wiejskich w „fabrykę mięsa i zboża”.
„Dzisiejsza wieś to nie tylko rolnictwo ale także miejsce, gdzie wielu młodych ludzi chce prowadzić własne firmy, wielu lekarzy czy nauczycieli chce mieszkać” – mówił Modrzejewski.
Podkreślił, że Związek potrzebny jest dzisiaj polskiej wsi i jej mieszkańcom. Jego zdaniem działalność w Związku uczy przede wszystkim przedsiębiorczości i odpowiedzialności, co stanowi o sile i żywotności tej organizacji.
Nowy Prezes zapowiedział realizację przez Związek trzech jego zdaniem najważniejszych programów: Sieci Doradztwa Rolniczego Agrofarmer, Programu Akademii Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz utworzenie Środkowoeuropejskiego Centrum Młodzieży Wiejskiej z siedzibą w Warszawie.