Podstawowe zmiany dotyczą sposobu rozdysponowywania kontyngentów, składania wniosków oraz wnoszenie kaucji.
Sposób rozdysponowywania kontyngentów.
Najczęściej stosowanym sposobem podziału kontyngentów będzie podział proporcjonalny do ilości wnioskowanych. Zrezygnowano natomiast z dotychczasowego podziału w proporcji do ilości osób składających wnioski.
Składanie wniosków
Przedsiębiorcy, którzy będą się ubiegać o pozwolenie na przywóz towarów w ramach kontyngentów taryfowych powinni zwrócić szczególną uwagę na to, iż będą rozpatrywane wyłącznie wnioski, które wpłyną do Agencji Rynku Rolnego do dnia określonego w rozporządzeniu. Nie będzie brana pod uwagę data wysłania wniosku (data stempla pocztowego), tylko fakt, że wniosek dotarł do ARR w czasie oznaczonym w rozporządzeniu.
Wnoszenie kaucji
Należy pamiętać, że udzielenie pozwolenia na przywóz towarów rolno-spożywczych w ramach wszystkich ustanowionych kontyngentów taryfowych, uzależnione będzie od wniesienia kaucji w określonej wysokości. Wyjątek będą stanowiły towary administrowane na granicy. Kaucja musi być wniesiona nie później niż w dniu złożenia wniosku, a dokument potwierdzający wniesienie kaucji musi być załączony do wniosku. Kaucja jest ustanawiana w euro, ale może być wniesiona jedynie w walucie krajowej czyli PLN.
Szczegółowe informacje o sposobie podziału poszczególnych kontyngentów, terminach składania wniosków, wysokości kaucji oraz wykaz kontyngentów taryfowych na 2003 rok zostały przedstawione w rozporządzeniach Ministra Gospodarki zamieszczonych w dziennikach ustaw z 2002 r. nr 226 i nr 227.
Rozporządzenia dostępne są na stronie www.mg.gov.pl