Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zmiana rozporządzenia PROW 2007-2013

28 sierpnia 2013
24 sierpnia weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, podpisane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 8 lipca 2013 r.
Celem nowelizacji rozporządzenia byłookreślenie daty zamknięcia naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania, rozszerzenie rodzaju kosztów kontroli, o których zwrot będzie mógł się ubiegać producent wytwarzający produkty w ramach systemu integrowana produkcja, a których obowiązek przeprowadzenia wynika z metodyki produkcji w systemie integrowana produkcja oraz zaktualizowanie przepisów o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych.
Jak informuje resort rolnictwa zmiana rozporządzenia obejmuje wprowadzenie daty zamknięcia naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania, która została określona na dzień 31 grudnia 2014 r. Data ta jest ostatecznym terminem, w jakim producent będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania do dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin ten został wskazany w związku z kończącym się okresem programowania 2007-2013.
Zmiana rozporządzenia miała na celu także rozszerzenie kosztów kontroli, przeprowadzanych w gospodarstwach producentów rolnych, którzy produkują w systemie integrowana produkcja (IP), o refundację których będzie można się ubiegać w ramach działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” PROW 2007-2013. Po wejściu w życie przedmiotowej zmiany, do kosztów tych będą mogły zostać zaliczone koszty kontroli związane ze zdiagnozowaniem problemów fitosanitarnych, których obowiązek przeprowadzenia wynika ze zmienionych metodyk produkcji w systemie IP, a które wiążą się z koniecznością badania materiału nasadzeniowego pod kątem obecności Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus.
Ponadto, wprowadzona zmiana miała także na celu aktualizację przepisów o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Konieczność wprowadzenia zmiany wynikała z ogłoszenia w dniu 14 grudnia 2012 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 343 z 14.12.2012, str. 1). W związku z tym, że na podstawie art. 58 tego rozporządzenia, nowe przepisy zastąpiły rozporządzenie Rady (WE) nr 509/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie produktów rolnych i środków spożywczych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami (Dz. Urz. UE L 93 z 31.03.2006, str. 1) oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 93 z 31.03.2006, str. 12, z późn. zm.) należało dokonać aktualizacji przedmiotowych przepisów.
Zmiana ta wiązała się z koniecznością nadania nowego brzmienia załącznika nr 2 do rozporządzenia zmienianego, który odnosi się do zadań realizowanych przez grupę producentów na rzecz jej członków, w zakresie procedur kontroli specyficznego charakteru produktu lub weryfikacji dowodów potwierdzających pochodzenie produktu z określonego obszaru geograficznego. Zadanie te obecnie określone są w art. 19 ust. 1 lit. d oraz art. 7 ust. 1 lit. d ww. rozporządzenia nr 1151/2012”.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę