Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złote czasy

7 sierpnia 2007
Mleko w proszku bije rekordy popularności na światowym rynku. Nasze firmy liczą zyski. Ale ta sytuacja spowodowała niespotykane komplikacje. Nastały złote czasy dla zakładów produkujących mleko w proszku. Ten produkt na światowych rynkach bije rekordy cenowe. Za tonę, importerzy płacą od 4,5 do 5 tysięcy dolarów.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich: - Przewidywanie ekspertów Komisji Europejskiej, prognostyków od cen były takie, że cena np. mleka w proszku w Europie będzie około 2,5 tysiąca dolarów.

Ale wzmożony popyt na polskie mleko w proszku, chwieje krajowym rynkiem. Najbardziej odczuwają to zakłady specjalizujące się w produkcji napojów fermentowanych i serów. Wszystko przez niedobór mleka na rynku, które jest wykupywane na pniu przez eksporterów mleka w proszku.

Sytuacje mogłoby ustabilizować długo oczekiwane przez branżę zniesienie kwot mlecznych. Nie stanie się to jednak szybko – zapowiada Komisja Europejska. Pierwsze decyzje mogą zapaść dopiero po 2013 roku.

- Czas przyszedł na to, żeby już zdecydowanie prace w tym kierunku przyśpieszyć, bo możemy spotkać się z taką sytuację, że zniesiemy 2014-15, a koniunktura na rynku światowym wygaśnie. – mówi Waldemar Broś.

Analitycy z branży mleczarskiej przewidują, że obecna dobra tendencja szybko się nie zmieni. Rosnący popyt na produkty mleczarskie, w tym na mleko w proszku, to efekt korzystnej koniunktury na świecie, związanej ze zmianą sposobu żywienia głównych naszych odbiorców. A więc mieszkańców Ameryki Południowej, Azji i Krajów Arabskich.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę