Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ziemniaków w UE będzie więcej

3 grudnia 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, zgodnie z informacjami Komisji Europejskiej (MARS Bulletin Vol. 21 No. 10 (2013)) plony ziemniaków średnio w Unii Europejskiej (UE-28) w 2013 roku w stosunku do 2012 roku zwiększyć się mają o 4,1 proc. i wynieść 30,6 t/ha. Sytuacja ma być jednak dość zróżnicowana biorąc pod uwagę poszczególne kraje Wspólnoty.

Silny spadek plonowania nastąpi w krajach będących liderami na rynku pod względem produkcji tj. Niemczech, Polsce i Holandii, które w 2012 roku razem odpowiadały za blisko połowę zebranych ziemniaków w UE-27 (Dane FAOStat). Spadki plonów w tych krajach mają wynieść odpowiednio 6,9, 7,1 i 3,2 proc., mając odzwierciedlenie w zmniejszeniu zbiorów bulw ogółem. NEPG (North-Western European Potato Growers) pod koniec września br. prognozowało, że w Niemczech spadek produkcji sięgnąć może 14 proc., a w Holandii 3,5 proc. Ponadto spadek zbiorów ziemniaków w przeliczeniu na 1 ha uprawy w 2013 roku odnotują kraje takie jak Portugalia, Włochy czy też Litwa.

W przypadku Polski dane GUS wskazują nie tylko na obniżkę plonowania (plon wynieść ma 214 dt/ha) ale również na spadek powierzchni nasadzeń. Krajowa produkcja ziemniaków w 2013 roku w konsekwencji wynieść może zaledwie 5,7 mln ton, co patrząc historycznie, oznaczałoby rekordowo niskie zbiory.

Z drugiej strony,biorąc pod uwagę rynek europejski, wzrosnąć mają plony ziemniaków w krajach takich jak Francja, Wielka Brytania oraz Belgia. Przy znacznej skali wzrostów (w Wlk. Brytanii aż o 18,4 proc.) prawdopodobnie zrekompensuje to spadek produkcji w Holandii oraz Niemczech oraz przełoży się na 1,4 proc. wzrost zbiorów łącznie w tych pięciu krajach (NEPG).

Sytuacja po stronie podażowej ma znaczący wpływ na kształtowanie się cen ziemniaków na rynkach europejsklich. W Polsce w wyniku spadku zbiorów, ceny bulw w drugiej połowie 2013 r. osiągnęły poziom zdecydowanie wyższy niż przed rokiem. Średnio w skupie do konsumpcji bezpośredniej w pierwszej połowie października br. (dane monitoringu cen MRiRW) kształtowały się na poziomie 0,83 zł/kg czyli ok 2,5-krotnie wyższym niż w październiku w roku poprzednim.

Wzrost cen krajowych ziemniaków mimo znaczącej roli Polski pod względem produkcji, przy lokalnym charakterze rynku, nie przekłada się na ceny w pozostałych krajach Unii. Według danych Potato Council (Potato Weekly 21/10/2013), ceny ziemniaków na rynkach zachodnioeuropejskich w 2013 roku wykazywały odwrotną tendencję i zmniejszyły się w stosunku do tych w roku poprzednim. W Wielkiej Brytanii ceny w połowie października wynosiły 134 funty za tonę, tj. o ok. 30 proc. mniej niż przed rokiem. W Niemczech w analogicznym okresie zanotowano ok. 10 proc. spadki, we Francji natomiast blisko 25 proc.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę