Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego

5 stycznia 2016
Prezydent RP Bronisław Komorowski 27 grudnia podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2013 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od  czynności cywilnoprawnych
Podstawowym celem nowelizacji ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.  U. Nr 222, poz. 1629 oraz z 2011 r. Nr 144, poz. 867) jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 lipca 2011 r. (sygn. akt P 36/10). W powołanym orzeczeniu Trybunał stwierdził niekonstytucyjność pominięcia ustawodawczego polegającego na nieuwzględnieniu przez ustawodawcę  w treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w  związku z art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn ulgi podatkowej osoby zaliczanej do III grupy podatkowej, która do dnia 31 grudnia 2006 r. sprawowała opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu nabyła w drodze spadku prawa wskazane w drugim z powołanych przepisów.
W związku z powyższym w treści przedłożonej ustawy uzupełniono przepisy intertemporalne ustawy zmieniającej z 2006 r. w zakresie dotyczącym uwzględnienia prawa do  ulgi mieszkaniowej osób zaliczanych do III grupy podatkowej. W myśl dodanego przepisu, osobie zaliczanej do  III grupy podatkowej, która do dnia 31 grudnia 2006 r. zawarła przed organem gminy umowę o sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej, na zasadach obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2007 r., jeżeli po dniu 31 grudnia 2006 r. nabyła w drodze spadku po tym spadkodawcy budynek mieszkalny lub jego część, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.
W celu umożliwienia skorzystania z prawa do ulgi podatnikom, w stosunku do których wysokość zobowiązania podatkowego została już ustalona, przewidziano także możliwość wznowienia postępowania podatkowego. Termin do wniesienia żądania wznowienia postępowania upływa z dniem 31 grudnia 2014 r. W przypadku wznowienia postępowania w  powyższych sprawach nie będzie znajdował zastosowania przepis Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym organ podatkowy odmawia uchylenia decyzji dotychczasowej w całości lub  w części, jeżeli wydanie nowej decyzji orzekającej co do istoty sprawy nie mogłoby nastąpić z  uwagi na upływ terminów przedawnienia.



















POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę