Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjecie działań mających na celu obniżenie ponoszonych przez rolników kosztów elektronicznego znakowania owiec i kóz
W ocenie KRIR biorąc pod uwagę wartość sprzedawanych jagniąt i koźląt oraz ceny kolczyków rolnicy utrzymujący te gatunki ponoszą znacznie wyższe koszty oznakowania zwierząt w stosunku do producentów bydła.
- Ze względu , że większość polskiego pogłowia jagniąt i koźląt wysyłana jest, z przeznaczeniem do uboju poza granicami kraju, koszty te dodatkowo wzrastaj , gdyż zgodnie z art. 34b w związku z art. 17 ust.2 pkt2 lit. B ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt owce i kozy przeznaczone do obrotu wewnątrz UE muszą zostać oznakowane kolczykiem zwykłym oraz dodatkowo kolczykiem zawierającym elektroniczny identyfikator – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Obecnie ceny zwykłych kolczyków dla owiec i kóz kształtują się w zależności od wielkości zamówienia , w przedziale od 2,10 – 14,85 zł, a dla bydła 2,00 – 8,00 zł. Natomiast ceny kolczyków elektronicznych wynoszą odpowiednio od 7,50 do 18,00 złotych.
- Ze względu na strukturę pogłowia i wielkość stad można przyjąć, biorąc pod uwagę średnia cenę kolczyka, że przeciętna cena oznakowania jagniąt i koźląt rzeźnych wynosi około 11 – 13 złotych . Przy średniej wadze sprzedawanych jagniąt 22 kg i cenie żywca – 7,50 zł/kg jest to aż 7,2 % wartości zwierzęcia. Gdyby przyjąć taka skalę porównawczą dla młodego bydła rzeźnego to koszt oznakowania wynosiłby około 350 złotych – dodaje Szmulewicz.
Dlatego też samorząd rolniczy zwrócił się do ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjecie działań na forum Komisji Europejskiej mających na celu wprowadzenie w rozporządzeniu KE2004/21odstępstwa od znakowania elektronicznego owiec i kóz ( dla krajów członkowskich z populacja owiec i kóz poniżej 600 000 szt.) w wieku do 12 miesięcy przeznaczonych do uboju na wzór istniejącego odstępstwa dla zwierząt przywożonych z państwa trzecich.
Ponadto KRIR wnioskuje o środki z budżetu państwa rekompensujące producentom owiec i kóz koszty obowiązkowego elektronicznego oznakowania zwierząt , szczególnie dla regionów i gospodarstw niemających możliwości korzystania ze wsparcia specjalnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra rolnictwa i rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010 roku w sprawie rejonów wrażliwych pod względem gospodarczym lub środowiskowym oraz dopłat do owiec i kóz w ramach rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania ,,Program rolnośrodowiskowy ‘’ objętego Programem Rzowju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
8969429
1