Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zboża: prognozy lepsze, niż się spodziewano

3 marca 2012
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że Międzynarodowa Rada Zbożowa w opublikowanym w ubiegłym tygodniu raporcie podniosła prognozy zbiorów zbóż na świecie w bieżącym sezonie 2011/2012. Ponadto, mimo zwiększenia oczekiwanego poziomu popytu na kukurydzę, podniosła również oczekiwany poziom globalnych zapasów zbóż na świecie.

Według najnowszej prognozy do końca trwającego sezonu, czyli do 30 czerwca 2012 r., na świecie zostanie zebrane 1 841 mln t zbóż (bez ryżu) wobec 1 753 mln t przed rokiem. Zbiory pszenicy oczekiwane są na poziomie 695 mln t (wzrost o 6,5 proc. r/r), a kukurydzy 864 mln t (4,3 proc. r/r).

Niemniej jednak, eksperci Rady oceniają, że całkowity popyt na pszenicę, jak i kukurydzę w bieżący sezonie będzie wyższy, aniżeli w ubiegłym. Mimo to w przypadku pszenicy nadal oczekiwana jest odbudowa zapasów o 15 mln t do 211 mln ton. Natomiast w przypadku kukurydzy sytuacja wygląda mniej optymistycznie i Rada przewiduje, że zapasy tego zboża na świecie spadną trzeci sezon z rzędu. Na koniec trwającego sezonu przewiduje się, że zapasy kukurydzy na świecie wyniosą 126 mln t i będą o 7 mln t niższe niż przed rokiem.

Jeżeli chodzi o kolejny sezon 2012/2013 Międzynarodowa Rada prognozuje, że relatywnie wysokie ceny zbóż będą sprzyjały wzrostowi powierzchni zasiewów. Niemniej jednak, będzie on niewielki. W przypadku pszenicy przewidywany jest wzrost o zaledwie 1,5 proc. w skali globalnej do 225 mln hektarów. Ponadto w opinii Rady przeciętne polony będą niższe niż w bieżącym sezonie 2011/2012, głównie ze względu na sytuację w niektórych regionach Ukrainy i USA. W rezultacie globalna produkcja pszenicy w kolejnym sezonie może być zadaniem Rady o 15 mln t niższa niż w sezonie bieżącym, co nie daje perspektyw na dalszą odbudowę światowych zapasów.

W przypadku kukurydzy wzrost powierzchni upraw na świcie oczekiwany jest o zaledwie 0,6 proc. do 167 mln ha. Jest to niewielka zmiana, lecz oznacza osiągnięcie najwyższego poziomu w historii. Warto również zwrócić uwagę na USA, gdzie przewiduje się zwiększenie powierzchni zasiewów do 38 mln ha, czyli o 2,1% w skali roku, co jednak oznacza największą powierzchnie upraw tego zboża od 1944 roku.

Podsumowując, mimo dalszego wzrostu produkcji zbóż na świecie i bicia kolejnych rekordów, bilans zbóż postaje napięty, szczególnie, jeżeli analizować go w krajach należących do największych eksporterów. Z danych Rady wynika, że wielkość zapasów zarówno kukurydzy, jak i pszenicy u sześciu największych dostawców tego surowca na rynek światowy spada co najmniej trzeci rok z rzędu. Oznacza to, że wszelkie zawirowania w zbiorach w głównych regionach upraw będą silnie wpływać na kształtowanie się cen. Niemniej jednak, jak uczy doświadczenie ostatniej dekady, nie będą decydować o ich poziomie, który m.in. zależy od nastrojów na rynkach terminowych, kursów walut, czy zmian w regulacjach handlowych.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę