Copa-Cogeca zadowolona jest z nowego pakietu wniosków Komisji Europejskiej, ustanawiającego zasady dla weterynaryjnych wyrobów medycznych oraz produkcji, sprzedaży i stosowania pasz leczniczych u zwierząt gospodarskich.
- W interesie rolników i spółdzielni leży dalsze prowadzenie zrównoważonej produkcji zwierzęcej i utrzymanie zdrowia i produktywności ich zwierząt. Utrzymanie i poprawa zdrowia zwierząt jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie konieczności podawania im antybiotyków. Wysoka higiena, odpowiednie pasze, środowisko i zarządzanie oraz podstawowe środki bioasekuracji odgrywają główną rolę w zapobieganiu pojawianiu się chorób. Jednak mimo stosowania tych środków może zdarzyć się, że zwierzę zachoruje. Należy wtedy podjąć leczenie ze względu na normy zdrowia i dobrostanu zwierząt – mówi Pekka Pesobnen, sekretarz generalny Copa – Cogeca .
Zdaniem Copa-Cogeca za odpowiedzialne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych wśród zwierząt gospodarskich odpowiadają lekarze weterynarii, rolnicy, cały łańcuch żywnościowy oraz władze publiczne. Należy zagwarantować dostęp do leków weterynaryjnych dla wszystkich gatunków we wszystkich państwach członkowskich, w tym dla drobnych zastosowań i gatunków podrzędnych, gdzie często dostęp do leków weterynaryjnych jest ograniczony.
Aktualnym ramom prawnym UE nie udało się wprowadzić nowych produktów na rynek, ani
wypromować badań naukowych i rozwoju w tym zakresie. Celem przeglądu obecnych przepisówpowinno być zagwarantowanie rolnikom i spółdzielniom we wszystkich państwach
członkowskich dostępu do inteligentnych, skutecznych i alternatywnych produktów leczenia
zwierząt na rynku. Copa-Cogeca wyraża zadowolenie z wysiłków Komisji na rzecz dalszej
harmonizacji zasad obejmujących pasze lecznicze. Można by zagwarantować równe warunki dla podmiotów działających na jednolitym rynku poprzez zastąpienie dyrektywy UE
rozporządzeniem.
- Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze są zaangażowane w odpowiedzialne podawanie leków weterynaryjnych zwierzętom gospodarskim w celach leczniczych. Ostatecznym celem jest zagwarantowanie, że w perspektywie długoterminowej uda się prowadzić skuteczne leczenie i zahamować rozprzestrzenianie się bakterii opornych na antybiotyki w środowisku- dodaje Pesonen.
7511205
1