Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zapowiada się znakomity rok dla eksportu włoskiego wina

23 marca 2015
Obecny rok zapowiada się jako znakomity dla eksportu włoskiego wina. Jego wartość ministerstwo rolnictwa w Rzymie oszacowało na 5,5 miliarda euro. Producenci coraz częściej wracają do antycznych metod tłoczenia i dojrzewania wina.
W pełnych optymizmu prognozach, przedstawionych w związku z rozpoczętymi w niedzielę wielkimi 49. targami Vinitaly w Weronie, podkreśla się, że wzrostowi eksportu włoskich trunków sprzyja niemal równy kurs dolara i euro. Poza tym, zauważają producenci, bardzo pomoże rozpoczynająca się 1 maja światowa wystawa Expo w Mediolanie z udziałem setek tysięcy gości z całego świata.
 
Do Werony przyjechało 4 tysiące producentów wina z 24 krajów. Gospodarze stanowią wśród nich wyjątkowo silną prezentację. Przypomina się, że 100 włoskich piwnic jest w rankingu producentów najlepszego na świecie wina, sporządzonego przez przewodnik "Winespectator".
 
Eksport jednego z najbardziej wyśmienitych czerwonych trunków, Brunello di Montalcino do USA wzrośnie w tym roku według prognoz o 20 procent.
 
Wielkie zadowolenie wyraził także producent słynnego Barolo, Guido Damilano podkreślając, że to wyjątkowo szczęśliwy moment.
 
Włoski związek rolników Coldiretti oszacował wartość produkcji krajowego wina w zeszłym roku na ponad 9 miliardów euro. W branży tej zatrudnionych jest we Włoszech 1,2 miliona ludzi, pracujących na wszystkich etapach produkcji i sprzedaży: od uprawy winorośli do winiarni.
 
To gałąź gospodarki, która mimo kryzysu jest w dobrej formie - zauważono.
 
Zwraca się uwagę na coraz silniejszą tendencję do powrotu do przeszłości, zwłaszcza starożytnych tradycji produkcji wina. I tak na przykład w Imola w regionie Emilia-Romania wino dojrzewa w 400-litrowych amforach z terakoty.
 
Z kolei w Robbio koło Pavii powstaje trunek produkowany metodami stosowanymi przez ludy celtyckie ponad 2500 lat temu. Winogrona tłoczone są narzędziami z drewna, a następnie przelewane do wielkich ceramicznych waz, ustawionych w skrzyniach z drewna wiązu. W Giuglianese koło Caserty na południu wino dojrzewa w grotach na głębokości 13 metrów.
 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę