Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zanieczyszczenie powietrza skraca życie tysiącom Europejczyków

22 lutego 2005

Każdego roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 310 tys. przedwczesnych zgonów w Europie. Wśród krajów członkowskich UE Polska znajduje się na piątym miejscu pod względem liczby zgonów związanych z zanieczyszczeniami powietrza - wskazują badania prowadzone przez Komisję Europejską.

Poszczególne kraje członkowskie UE różnią się bardzo pod względem poziomu zanieczyszczeń powietrza. Najgorsza sytuacja jest w krajach Beneluksu, północnych Włoszech oraz w nowych krajach członkowskich, takich jak Polska i Węgry.

Największym zagrożeniem dla zdrowia są zanieczyszczenia określane jako cząstki stałe, które mogą penetrować głęboko do układu oddechowego, a nawet do krwiobiegu. Ich głównym źródłem są spaliny emitowane przez silniki diesla, przemysł i domowe systemy grzewcze.

Najwięcej przedwczesnych zgonów związanych z cząstkami stałymi odnotowywano w Niemczech, Włoszech, Francji. Polska uplasowała się na piątym miejscu tej listy, tuż za Wielką Brytanią.

Jak szacują unijni eksperci, w krajach UE zanieczyszczenia powietrza skracają średnią oczekiwaną długość życia o 9 miesięcy. Najwięcej tracą pod tym względem Belgowie, u których średnia oczekiwana długość życia skraca się o 13,6 miesiąca i Holendrzy - o 12,7 miesiąca, a najmniej Finowie i Irlandczycy - odpowiednio 3,1 oraz 3,9 miesiąca.

Zdaniem specjalistów, wielu przedwczesnych zgonów w Europie można by uniknąć, gdyby lepiej monitorowano poziom i emisję zanieczyszczeń oraz opracowano strategię ich eliminacji.

Komisja Europejska ma zamiar wprowadzać nowy program do walki z zanieczyszczeniami od maja 2005 roku. "Istnieje wiele metod, które mogą nam w tym pomóc. Możemy na przykład ograniczyć zużycie paliw kopalnych na korzyść alternatywnych źródeł energii, jak również ograniczyć ruch uliczny w centrach miast" - komentuje Barbara Helfferich, rzecznik Komisji Europejskiej ds. środowiska.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę