Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zanieczyszczający środowisko płaci

7 maja 2006

Projekt ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku opublikowano na stronach internetowych ministerstwa środowiska. Przewiduje on, między innymi, ponoszenie odpowiedzialności za szkody wyrządzone w środowisku naturalnym przez organizmy genetycznie zmodyfikowane (GMO).

Podstawową zasadą ma być teza: zanieczyszczający środowisko płaci.

Przepisy unijne w tym zakresie powinny być wprowadzone do 30 kwietnia 2007 roku. Zasada ,,zanieczyszczający płaci" jest jedną z podstawowych zasad polskiej polityki ekologicznej. Została wprowadzona do praktyki zarządzania ochroną środowiska w Polsce już w latach osiemdziesiątych, kiedy wprowadzono system opłat za korzystanie ze środowiska. Rozwinięciem tej zasady są przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, która zakłada, że sprawca szkody w środowisku naturalnym powinien ponieść koszty naprawy, a sprawca zagrożenia powstaniem takiej szkody jest obowiązany, na własny koszt, podjąć działania prewencyjne.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku, istnieją jednak różnice w polskich i unijnych przepisach. Wprowadzona zostanie m.in. definicja bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku.

Z projektu wynika, że przepisy ustawy nie będą miały zastosowania m.in do szkód w środowisku, które zostało wykryte przed 30 kwietnia 2007 r. Uruchomiony zostanie elektroniczny rejestr szkód i bezpośrednich zagrożeń szkodą w środowisku, obejmujący wszystkie zgłoszenia po 30 kwietnia 2007 r.

Zdaniem ekspertów, rocznie z powodu niewywiązywania się sprawców z obowiązku naprawy szkód w środowisku na instytucje publiczne przerzucany jest koszt tych działań wysokości od 25 do 125 mln złotych.

Oprócz spodziewanego przejęcia finansowania części działań zapobiegawczych i naprawczych przez sprawców szkód, wprowadzenie nowych przepisów spowoduje również pewne obciążenia dla sektora publicznego. Złożą się na nie przede wszystkim wydatki związane ze stworzeniem procedur administracyjnych i wzmocnieniem administracji na poziomie województwa i Inspekcji Ochrony Środowiska.

Projektowana ustawa ma dostosować polskie przepisy do dyrektywy Unii Europejskiej. Projekt został przekazany do konsultacji społecznych - poinformował resort środowiska.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę