Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Załatwiona sprawa tranzytu do Kaliningradu

31 grudnia 2002

Litwa rozwiązała w upływającym roku problem tranzytu do Kaliningradu – stwierdził wczoraj litewski minister spraw zagranicznych Antanas Valionis. 

Pozostały jeszcze do uzgodnienia szczegóły z Rosją i Unią, które też są już w fazie końcowej. 

W negocjacjach członkowskich z Unią Europejską Litwa zobowiązała się do wprowadzenia od 1 stycznia 2003 r. reżimu wizowego dla Rosjan spoza enklawy, a od 1 lipca dla mieszkańców Kaliningradu. Zgodnie ze zobowiązaniem doprowadzono do ustaleń według których od 1 stycznia 2003 r. Rosjanie przy wjeździe na Litwę będą musieli mieć bilet kolejowy i paszport, w którym litewskie służby graniczne wbiją stempel uprawniający do tranzytu, od 1 lipca 2003 r. zaczną obowiązywać "dokumenty ułatwionego tranzytu". W poniedziałek (30.12.02) Rosja i Litwa podpisały porozumienie o przekraczaniu granicy przez obywateli obu państw, które wejdzie w życie od 1 stycznia.

Rosja zawarła porozumienie z Unią zgodnie, z którym od 1 lipca jej obywatele będą mogli podróżować przez Litwę do i z obwodu kaliningradzkiego z dokumentami uproszczonego tranzytu. Dokumenty te mają być tańsze i łatwiej będzie je otrzymać niż wizę.

Nie uregulowano jeszcze kwestii związanych z tranzytem do i z Kaliningradu, ma to jednak nastąpić do 1 lipca 2003 r. Obwód kaliningradzki, w którym mieszka około miliona osób i w którym swą bazę ma Flota Bałtycka, będzie otoczony przez państwa Unii zapewne już w roku 2004, gdy Litwa i Polska dołączą do UE.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę