MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Załatwiona sprawa tranzytu do Kaliningradu

31 grudnia 2002

Litwa rozwiązała w upływającym roku problem tranzytu do Kaliningradu – stwierdził wczoraj litewski minister spraw zagranicznych Antanas Valionis. 

Pozostały jeszcze do uzgodnienia szczegóły z Rosją i Unią, które też są już w fazie końcowej. 

W negocjacjach członkowskich z Unią Europejską Litwa zobowiązała się do wprowadzenia od 1 stycznia 2003 r. reżimu wizowego dla Rosjan spoza enklawy, a od 1 lipca dla mieszkańców Kaliningradu. Zgodnie ze zobowiązaniem doprowadzono do ustaleń według których od 1 stycznia 2003 r. Rosjanie przy wjeździe na Litwę będą musieli mieć bilet kolejowy i paszport, w którym litewskie służby graniczne wbiją stempel uprawniający do tranzytu, od 1 lipca 2003 r. zaczną obowiązywać "dokumenty ułatwionego tranzytu". W poniedziałek (30.12.02) Rosja i Litwa podpisały porozumienie o przekraczaniu granicy przez obywateli obu państw, które wejdzie w życie od 1 stycznia.

Rosja zawarła porozumienie z Unią zgodnie, z którym od 1 lipca jej obywatele będą mogli podróżować przez Litwę do i z obwodu kaliningradzkiego z dokumentami uproszczonego tranzytu. Dokumenty te mają być tańsze i łatwiej będzie je otrzymać niż wizę.

Nie uregulowano jeszcze kwestii związanych z tranzytem do i z Kaliningradu, ma to jednak nastąpić do 1 lipca 2003 r. Obwód kaliningradzki, w którym mieszka około miliona osób i w którym swą bazę ma Flota Bałtycka, będzie otoczony przez państwa Unii zapewne już w roku 2004, gdy Litwa i Polska dołączą do UE.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę