Zakłady mleczarskie nie boją się zniesienia kwot mlecznych
5 stycznia 2016
Jak podaje NaszDziennik.pl, mleczarskie zakłady upatrują w zniesieniu kwot mlecznych szansy na zwiększenie produkcji i eksportu. Gorzej do tego są przygotowani rolnicy, którzy w okresie przejściowym powinni otrzymać pomoc publiczną w większym zakresie, niż to proponuje Komisja Europejska.
Kwoty mleczne będą obowiązywać jeszcze do 31 marca 2015 roku, czyli do zakończenia roku kwotowego 2014/2015. Potem nie będzie już żadnych limitów produkcji i każdy rolnik będzie mógł wyprodukować i dostarczyć na rynek tyle mleka, ile będzie w stanie wyprodukować w swoim gospodarstwie.
Jak informuje Nasz Dziennik Polska ma w tej chwili krajową kwotę mleczną na poziomie 10 mln ton surowca. W ostatnim sezonie (2012/2013) nieznacznie przekroczyliśmy limit produkcji i rolnicy zapłacili niespełna 4 mln euro kary, choć gdyby nie sztuczne ograniczanie produkcji, przekroczenie kwoty mlecznej byłoby znacznie wyższe, a co za tym idzie, o wiele surowsze byłyby też kary. Gdy limity znikną, w naturalny sposób wzrośnie produkcja mleka.
Ze zniesienia kwot najbardziej zadowolone są zakłady mleczarskie. One bowiem mają dużo niewykorzystanych mocy produkcyjnych, bo mają ograniczone możliwości kupowania surowca. Na ten problem zwracali uwagę m.in. uczestnicy debaty mleczarskiej zorganizowanej przez PAP.