ZA Puławy spodziewają się utrzymania w najbliższych miesiącach dobrej koniunktury w segmencie nawozowym. W obszarze chemicznym wciąż odczuwalne będą niskie ceny kaprolaktamu.
"Spodziewamy się nadal dobrych trendów, jeśli chodzi o ceny w segmencie Agro. Do szczytu sezonu azotowego ceny będą utrzymywały się na obecnych poziomach bądź będą rosły. Nie widać tu żadnych niepokojących sygnałów" - powiedział dziennikarzom Marek Kapłucha, członek zarządu spółki.
"Dużo zależy oczywiście od wysokości cen zbóż. Pilnie obserwujemy ceny skupu. Wychodzimy z założenia, że powinny one utrzymywać się na stosunkowo wysokim poziomie. Jeśli ceny będą dobre, rolnicy będą reinwestować pieniądze" - dodał.
Z kolei segment chemiczny, w którego podstawowymi produktami są melamina i kaprolaktam, pozostaje pod presją niskich cen.
"Cały czas trudna jest sytuacja na rynku kaprolaktamu. Wynika to z uruchomienia dodatkowych mocy produkcyjnych w Chinach. Mówimy tu o dodatkowych 400.000 ton rocznie" - powiedział Kapłucha.
Przewiduje on, że może nastąpić drobna korekta cen w górę, ale na razie utrzymują się niskie poziomy cenowe.
Lepiej wygląda natomiast sytuacja na rynku melaminy.
"Obserwujemy lekki wzrost cen na melaminę w czwartym kwartale, myślę, że będzie on kontynuowany w pierwszym kwartale 2013 roku" - poinformował Kapłucha.
TRWAJĄ ANALIZY BUDOWY ZAKŁADU KAPROLAKTAMU W CHINACH WSPÓLNIE Z TARNOWEM
Członek zarządu Puław poinformował, że wcześniej, przed zwiększeniem mocy produkcyjnych kaprolaktamu w Chinach, potrzeby importowe tego kraju wynosiły ok. 650.000 ton rocznie. Znacząca część importu pochodziła z Europy.
ZA Puławy i Azoty Tarnów informowały od dawna, że chcą wybudować wytwórnię kaprolaktamu w Azji Południowo-Wschodniej. Wciąż jednak nie ma ostatecznej decyzji w tym zakresie.
"Mamy porozumienie z Tarnowem, cały czas prowadzimy negocjacje z kilkoma partnerami chińskimi o budowie zakładu w tym kraju. Są to jednak długotrwałe procesy. Pracujemy nad feasibility study" - powiedział Kapłucha.
"Nasz projekt zakłada budowę zakładu o mocy 200.000 ton rocznie. Koszt takiej inwestycji wynosi od 650 mln USD do 1 mld USD, zależnie od terenu, na którym powstałaby inwestycja" - dodał.
Kapłucha poinformował, że popyt na kaprolaktam w Chinach rośnie o ok. 8 proc.
8989333
1