Zapach świeżo wypieczonego chleba ludziom towarzyszył od zawsze . Na przestrzeni 6 tysięcy lat chleb był znany pod wieloma postaciami. Aby poznać jego historię i sposób wypieku warto odwiedzić Muzeum Chleba, szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie . Jego twórcą jest Piotr Mankiewicz, a ta jedyna swego rodzaju placówka muzealna w Polsce powstała jak zaznacza jej twórca z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty, zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wykonaniu chleba i wszystkiego co o szacunku dla chleba zaświadcza.
- Nasze zbiory muzealne gromadziliśmy przez około 10 lat przed otwarciem obiektu i ciągle poszerzamy o następne eksponaty. Są to między innymi tematyczne pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku – mówi Piotr Mankiewiecz
Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum są i będą dzieci. Bo jak zaznacza Mankiewicz od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunki dla najbliższych, do kraju rodzinnego do otaczającego nas świata.
Intencją twórcy muzeum jest również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego. Natomiast ideą powstania muzeum jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim tradycji i zwyczajów.
Muzeum i jego bardzo liczne zbiory skierowane są do młodzieży, acz nie tylko; zwiedzający mogą na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec, co uatrakcyjnia zwiedzanie i przybliża pracę piekarzy.
Obiekt w Radzionkowie jest jedynym poświęconym piekarstwu i ciastkarstwu muzeum w krajach Europy Wschodniej, porównywalne jedynie z podobnymi placówkami w Niemczech, Szwajcarii i Francji.