Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi 4 grudnia 2014 roku kontynuowały rozpatrywanie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.
Projekt ten dotyczy transpozycji do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/63/UE z dnia 22 września 2010 r. w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych.
W projekcie określa się: zasady wykonywania procedur i przeprowadzania doświadczeń, prowadzenia działalności przez hodowców, dostawców i użytkowników, przeprowadzania kontroli hodowców, dostawców i użytkowników, warunki utrzymywania zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych oraz sposób postępowania z tymi zwierzętami, zadania i kompetencje komisji etycznych do spraw doświadczeń na zwierzętach, zasady współpracy z Komisją Europejską i państwami członkowskimi Unii Europejskiej i przepisy karne i kary administracyjne.
Komisje przyjęły m.in. poprawkę uszczegółowiającą wymagania zawarte we wniosku, który składa użytkownik do komisji etycznej w celu otrzymania zgody na przeprowadzanie doświadczenia o informacje co do rodzaju znieczulenia, środków farmakologicznych o działaniu przeciwbólowym lub innych metod minimalizujących odczuwanie bólu, cierpienie lub stres.