Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 23 maja  przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie.
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Projekt dotyczy umożliwienia dokonania na wniosek zainteresowanego podmiotu, złożony w terminie do dnia 30 września 2013 r., wpisu do krajowego rejestru odmian roślin sadowniczych, które znajdowały się na liście odmian materiału szkółkarskiego CAC i dla których były sporządzone opisy odmian, bez przeprowadzania badań OWT (cech odmiany).
Komisja przyjęła poprawkę polegającą na przesunięciu proponowanego terminu na złożenie wniosku o wpis do rejestru na 30 września 2014 r.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Dorota Niedziela (PO).
Wyznaczono do 27 maja br. termin dla ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE na przedstawienie opinii.

W ramach spraw bieżących posłowie wnioskowali do Prezydium Komisji o to, by w porządkach dziennych kolejnych posiedzeń znalazły się informacje na temat:
- stanu wykorzystania środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych dla rolnictwa,
- dofinansowania z budżetu państwa kosztów udziału polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych w 2012 r.,
- pomocy z budżetu państwa rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych w 2013 r.,
- połowów na Morzu Bałtyckim oraz sytuacji armatorów rybackich.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informacje:
- Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Skarbu Państwa o prywatyzacji w przemyśle rolno-spożywczym i w rolnictwie,
- Ministra Skarbu Państwa o aktualnym stanie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z siedzibą w Toruniu,
- Ministra Skarbu Państwa o aktualnym stanie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o.,
- Ministra Skarbu Państwa o aktualnym stanie prywatyzacji Zakładów Ziemniaczanych w Luboniu, Pile oraz Wronkach.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk poinformował, że na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poprzez Agencję Nieruchomości Rolnych nadzoruje 46 spółek, w tym 38 spółek hodowli zwierząt i 8 spółek hodowli roślin. Ministerstwo ze względu na dobrą kondycję większości nadzorowanych przez ANR spółek nie widzi potrzeby podejmowania działań w zakresie przekształceń własnościowych ww. podmiotów.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Tomasz Lenkiewicz poinformował, że wobec ponownej weryfikacji celowości i możliwości przeprowadzenia i sfinalizowania procesu przekształceń własnościowych KSC i przy uwzględnieniu niewiadomych, ostatecznych rozstrzygnięć negocjacji co do zasad i długości okresu kwotowania produkcji cukru w UE oraz pojawienia się koncepcji budowania w ramach struktur KSC koncernu rolno-spożywczego, podjęta została decyzja o odstąpieniu od realizacji koncepcji prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z siedzibą w Toruniu w dotychczasowej formule.
W zakresie spółek inseminacyjnych (tzw. shiuz-ów) oraz hurtowych rynków rolnych Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o wypracowaniu szczególnego sposobu prywatyzacji tych podmiotów, umożliwiającego wzięcie udziału w procesie prywatyzacji pracownikom, inseminatorom i producentom rolnym związanym z daną spółką. W tym celu została opracowana „Koncepcja prywatyzacji spółek rolno-spożywczych”. Założeniami Koncepcji zostało objętych 12 podmiotów, w tym 4 spółki inseminacyjne oraz 8 hurtowych rynków rolnych.
Posłowie zapoznali także poinformowani o zamknięciu bez rozstrzygnięcia prowadzonego w trybie innym niż publiczny, tj. za zgodą Rady Ministrów oraz wobec wskazanych uwarunkowań prawnych, procesu prywatyzacji PPZ „Trzemeszno” Sp. z o.o. z siedzibą w Trzemesznie. W związku z powyższym ministerstwo prowadzi obecnie analizę innych możliwych do podjęcia scenariuszy prywatyzacji Spółki.
Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego S.A. w Luboniu zostało sprywatyzowane w ramach programu NFI. Skarb Państwa nie posiada akcji w spółce, natomiast spółka jest udziałowcem Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego ZETPEZET w Pile - w ZETPEZET Skarb Państwa ma 35% udziałów. Skarb Państwa od 2009 r. podejmuje próby zbycia tych udziałów - ostatnia miała miejsce w kwietniu 2013 r. w trybie aukcji ustnej, po wcześniejszym nieprzyjęciu przez Skarb Państwa oferty nabycia tych udziałów przez spółkę z Lubonia (oferta lubońskiej spółki odbiegała od oczekiwań Skarbu Państwa).
W trakcie dyskusji posłowie i przedstawiciele producentów i organizacji pytali m.in. o kondycję finansową spółek nadzorowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, o dalsze losy Spółki Plantatorsko-Pracowniczej w ZPZ „Trzemeszno”, a także o szczegóły budowy polskiego holdingu rolno-spożywczego w ramach struktur Krajowej Spółki Cukrowej.

POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę